​PKN Orlen rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do KE ws. przejęcia PGNiG

- Reklama -

„PKN Orlen rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności” – oznajmił w czwartkowym komunikacie płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, nawiązując m.in. do planowanego przejęcia kontroli kapitałowej na PGNiG, że prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy „jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem”.

„W szybkim tempie przystępujemy do prac związanych z akwizycją Grupy PGNiG. Posiadamy duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów, mamy też unikalne kompetencje w prowadzeniu znaczących inwestycji, a także możliwości finansowe w tym zakresie. Dlatego wiodąca rola PKN Orlen w procesie gwarantuje sprawne przeprowadzenie transakcji z korzyścią dla obu firm, ich akcjonariuszy oraz klientów” – oświadczył prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek, cytowany w informacji prasowej.

Według niego, integracja PKN Orlen z Grupą PGNiG uplasuje powiększoną w ten sposób Grupę Orlen „jako pełnoprawnego gracza w europejskiej lidze energetycznej, obok silnych regionalnie firm, które już od dawna czerpią korzyści biznesowe ze zrealizowanych konsolidacji, jak włoskie Eni czy hiszpański Repsol”.

List intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad PGNiG został podpisany 14 lipca. Podkreślono w nim m.in., że PKN Orlen i Skarb Państwa „zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji”. „Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone” – zaznaczono wówczas w komunikacie płockiego koncernu.(PAP)

mb/ drag/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -