6 mln zł dla gminy Ząbkowice Śl. na zakup elektrycznych autobusów

Zobacz

- Reklama -

W komunikacie przesłanym we wtorek przez NFOŚiGW podano, że Ząbkowice Śląskie to jedno z pierwszych miast zaproszonych do negocjacji z NFOŚiGW w programie „Zielony Transport Publiczny (Faza I)”. Gmina chce kupić cztery elektryczne autobusy i otrzyma na ten cel prawie 6 mln zł dotacji.

„Celem przedsięwzięcia jest zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz obniżenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 7 mln zł, zakończenie projektu jest planowane na wrzesień 2022 roku” – czytamy.

Jak podano, program cieszył się dużym zainteresowaniem. W sumie złożono w nim 45 wniosków o dofinansowanie.

„W tej chwili równolegle prowadzone są zarówno ocena wniosków, jak i takie dostosowywanie instrumentów wsparcia, by korespondowały z warunkami określonymi w Krajowym Planie Odbudowy. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać środki finansowe z Planu przeznaczone na wsparcie zeroemisyjnego, inteligentnego transportu” – napisano w komunikacie.

„Szczególnie cieszy nas zainteresowanie programem średnich i mniejszych miast. Oznacza ono, że także w gronie mniejszych samorządów mamy coraz liczniejsze grono ambasadorów idei czystego, bezpiecznego, przyjaznego mieszkańcom transportu. Potwierdzeniem niech będzie fakt, że 20 miast po raz pierwszy chce kupić autobusy elektryczne i wodorowe” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W programie aplikacje złożyły miasta z 14 województw, w tym 20 miast poniżej 100 tys. mieszkańców, a także 20 miast, które dotychczas nie korzystały ze wsparcia rządowego i po raz pierwszy planują zakupić autobusy zeroemisyjne.

„Elektryfikacja miejskiego transportu publicznego to stale ogromne wyzwanie. W polskich miastach jeździ ponad 12 tys. autobusów. Dotychczas dzięki wsparciu ze środków unijnych oraz krajowych programów NFOŚiGW takich jak Gepard czy Kangur samorządy zakontraktowały zakup około 690 autobusów elektrycznych, przy czym 430 jest już zarejestrowanych. Będziemy w pełni wykorzystywać możliwości i środki, jakie w zakresie budowania zeroemisyjności transportu publicznego da nam przyjęty przez Radę Ministrów Krajowy Plan Odbudowy” – zapowiedział prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -