6 proc. średnich i dużych firm może zakończyć działalność ze względu na koszty energii

PAP
PAP 4 min czytania

Jak wynika z badania pn. „Firmy wobec rosnących cen energii”, rachunki za prąd wzrosły o ponad 50 proc. w prawie 60 proc. średnich i dużych firm, w tym dla 34 proc. tych firm skok cen był ponad dwukrotny. 27 proc. badanych firm deklaruje, że podwyżki cen gazu zamknęły się w przedziale 21-50 proc.

W badaniu podano, że najbardziej uderzyły w przedsiębiorców wzrosty cen energii elektrycznej.

„Zdecydowana większość firm (84 proc.) przyznaje, że wzrost kosztów energii istotnie wpływa na ich funkcjonowanie, a dla 26 proc. stanowi zagrożenie dla dalszego istnienia. Aż 6 proc. respondentów rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa” – napisali autorzy raportu w komunikacie prasowym.

„Co ciekawe, wzrosty cen gazu są dla firm mniej dotkliwe. Jednym z powodów może być fakt, że co piąte ankietowane przedsiębiorstwo w ogóle nie korzysta z gazu jako źródła energii. Skala wzrostów jest też mniejsza. Firmy korzystające z tego surowca deklarowały najczęściej, że podwyżki zamknęły się w przedziale 21-50 proc. – wskazało go 27 proc. badanych firm” – dodano.

Zdaniem Jarosława Wajera, partnera EY Polska, pełne skutki kryzysu energetycznego ankietowane firmy odczują dopiero w najbliższych miesiącach.

„Większość firm kupowała energię na mocy rocznych kontraktów, które już wygasają i przedsiębiorstwa są zmuszone kupować energię po cenach rynkowych. Rządowe wsparcie nie będzie dotyczyło dużych przedsiębiorców i większości polskiego przemysłu, czyli firm, które nie są ustawowo uważane za małe i średnie ani za energochłonne, więc te firmy najmocniej odczują wzrost cen. Równolegle, wzrost cen odczuwają konsumenci, z powodu przywrócenia VAT na energię, a to z kolei przekłada się na zmniejszony popyt na towary i usługi” – powiedział Jarosław Wajer, cytowany w komunikacie.

EY podaje, że przedsiębiorstwa chcą chronić swoje marże i na razie im się to udaje – 7 na 10 ankietowanych firm nie planuje obniżenia marż za oferowane produkty i usługi.

„Z badania wyłania się stosunkowo silny obraz polskich firm, większość z nich ma przestrzeń do przerzucania wzrostu cen energii na odbiorców końcowych – 80 proc. firm podwyższyło już ceny towarów i usług lub w najbliższym czasie planuje taki krok” – napisano.

Firmy nie tylko starają się przerzucić koszty na klientów, równolegle szukają oszczędności, które pozwoliłyby wygospodarować dodatkowe fundusze na rachunki za energię: 77 proc. respondentów badania EY planuje zredukować koszty operacyjne.

„Napięta sytuacja na rynku pracy i braki kadrowe powodują, że firmy nie szukają oszczędności w kieszeniach pracowników. Obniżenie kosztów wynagrodzeń to scenariusz brany pod uwagę jedynie w co 10. badanej firmie” – napisano w komunikacie.

Raport został opracowany na bazie badań CATI i CAWI zrealizowanych w listopadzie 2022 roku na zlecenie EY przez CubeResearch na próbie 490 średnich i dużych firm odzwierciedlających strukturę polskiej gospodarki. 88 proc. ma roczne przychody na poziomie 10-50 mln EUR, a 12 proc. przekracza pułap 50 mln EUR. W większości (86 proc.) ankietowano firmy średnie zatrudniające od 50 do 250 pracowników. Pozostałe 14 proc. podmiotów to duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. (PAP Biznes)

Skomentuj
- Reklama -

Kazachska ropa ominie Rosję, a pomoże w tym Wielka Brytania

Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich

1 min czytania

Niemiecka fundacja miała być furtką do obejścia sankcji dla Nord Stream. Fundację uruchomił rząd landu

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają

4 min czytania

Boom na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

W zeszłym roku prawie 7,5 tys. spółek wybrało tzw. estoński CIT. W porównaniu z 2021 r. nastąpił wzrost aż o

7 min czytania