Abp Gądecki: nie obronimy Chrystusa atakując innych

- Reklama -

W czasie sobotniej liturgii Wigilii Paschalnej odprawionej w katedrze poznańskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na sposób głoszenia zmartwychwstania Chrystusa. „Uczniowie dawni i dzisiejsi, gotowi do oddania swego życia za Jezusa, kierując się najlepszymi intencjami zakłócają nieraz boży bieg spraw” – przyznał.

Hierarcha przytoczył ewangeliczny opis pojmania Jezusa. „Piotr, chwytając za miecz władzy doczesnej i stając w obronie Jezusa, odciął ucho Malchusowi, a wtedy Pan Jezus polecił mu schować ten miecz. Nie na władaniu takim mieczem polega misja Piotrowa. Nie obronimy Chrystusa, atakując innych. Nie koncentrujmy się na +ucinaniu ucha Malchusowi+” – powiedział.

Metropolita dodał, że „jest drugi miecz, właściwy dla Kościoła”. „Żywe bowiem jest Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Ten miecz żywego Słowa Bożego ma swoją nadprzyrodzoną skuteczność i nie można nigdy dopuścić do tego, by został on skryty i odłożony” – podkreślił hierarcha.

W swych rozważaniach na temat zmartwychwstania Chrystusa, arcybiskup określił je największym wydarzeniem w historii zbawienia i największym wydarzeniem w dziejach ludzkości. „Krzyż i zmartwychwstanie tworzą jedną tajemnicę paschalną – centrum historii zbawienia. Cały świat obraca się wokół krzyża, ale dopiero dzięki zmartwychwstaniu krzyż nabiera pełnego znaczenia jako wydarzenie zbawcze” – mówił abp Gądecki.

„Zmartwychwstały Chrystus jest początkiem i źródłem nowego życia dla wszystkich ludzi” – zaznaczył hierarcha. Jak dodał, „nowe życie” – udzielone wierzącym mocą zmartwychwstania Chrystusa – polega na zwycięstwie nad śmiercią „będącą skutkiem grzechu” oraz na przywróceniu do życia w łasce.

Arcybiskup wskazał, że zmartwychwstały Chrystus „jest nie tylko sprawcą naszego duchowego odrodzenia w trakcie życia doczesnego”. „On także jest początkiem i źródłem naszego przyszłego fizycznego zmartwychwstania” – dodał Gądecki.

Jak podkreślił metropolita odniesione przez Chrystusa zwycięstwo nad śmiercią staje się udziałem ludzkości w takiej mierze, w jakiej ona przyjmuje owoce odkupienia. „Jest to proces otwarcia się na +nowe życie+, na +życie wieczne+” – mówił przewodniczący KEP.

„Dzięki temu procesowi w ciągu wieków kształtuje się nowa ludzkość, lud odkupionych, zebranych w Kościele, prawdziwa wspólnota zmartwychwstania. Na końcu czasów wszyscy zmartwychwstaną i ci, którzy należeli do Chrystusa, otrzymają pełnię życia w chwale, aby Bóg był wszystkim we wszystkich” – powiedział.

Jak przyznał chodzi tu o rzeczywistość, „która przekracza naszą zdolność rozumienia oraz racjonalnego dowodzenia”. Dlatego jest ona przedmiotem opartej na słowie bożym wiary. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -