Adamczyk apeluje do samorządów o korzystanie ze środków na poprawę bezpieczeństwa przejść dla pieszych

Udostępnij

Jak przypomniał szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas poniedziałkowego briefingu w Modlnicy k. Krakowa, pierwszy nabór w ramach tego programu, który został rozpisany z początkiem roku, został już zakończony. Według niego premier Mateusz Morawiecki podpisał listę z inwestycjami, wcześniej rekomendowanymi przez wojewodów i zaakceptowanymi przez resort infrastruktury.

„W ramach tego naboru ponad 2,5 tys. przejść dla pieszych na drogach samorządowych będzie przebudowane i doświetlone według warunków technicznych, które zostały opracowane przez ekspertów zatrudnionych przez Ministerstwo Infrastruktury” – wskazał Adamczyk.

Warunkiem podstawowym skorzystania z tego dofinansowania – zauważył szef MI – jest odpowiednie doświetlenie przejść dla pieszych. Wysokość dofinansowania może sięgać 80 proc. wartości robót.

„Do rozdysponowania jest jeszcze około 260 mln zł – to są duże środki i dlatego apeluję, żeby nabory uzupełniające, które zostały ogłoszone przez wojewodów, spotkały się z zainteresowaniem samorządów” – zaznaczył minister.

Według niego są województwa, które w całości wyczerpały już swoje pule w tym programie, ale są też takie, które przedstawiły mniej zadań zgłoszonych przez samorządy. „Liczę, że również one staną na wysokości zadania” – powiedział Adamczyk.

W naborach ogłoszonych przez wojewodów gminy i powiaty mogą uzyskać środki finansowe z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Środki mają być przeznaczone m.in. na doświetlenie przejść dla pieszych, odpowiednie oznakowanie czy dobudowę chodnika doprowadzającego do przejścia. Zgodnie z zamierzeniami przejścia te po przebudowie mają być w pełni bezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

Źródło:PAP

Zobacz

Paweł Gruza zrezygnował z funkcji w zarządzie KGHM

Paweł Gruza zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu KGHM Polska Miedź z dniem 9 sierpnia 2022 r. - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie giełdowym.

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
- Reklama -

REKLAMA