Adamczyk: PKP Intercity powinno myśleć, jak wykorzystać swoje możliwości za granicą

- Reklama -

„Stale w Polsce mówi się o tym, że czwarty pakiet kolejowy jest wyzwaniem dla polskich przewoźników. On jest wyzwaniem również dla przewoźników krajów sąsiednich. Jeżeli przewoźnik będzie dobrze przygotowany na wejście czwartego pakietu kolejowego na obszarze Rzeczypospolitej, to jestem przekonany, że potencjał, którym będzie dysponowało PKP Intercity, po inwestycjach taborowych (…) powinno również myśleć jak wykorzystać swoje możliwości w krajach sąsiednich, żeby stworzyć taką sieć połączeń, które będą dawały zyski” – powiedział minister Adamczyk

„Jeżeli wspieramy przewoźnika olbrzymimi kwotami i dajemy szansę na to, żeby budować nowoczesny tabor, to ten tabor, jestem przekonany, będzie wykorzystany również na zewnątrz. W sytuacji, gdy będziemy dysponowali dużą ilością taboru, dlaczego nasze Pendolino mają nie wyjechać na linie czeskie, dlaczego czeski przewoźnik może jeździć w Polsce, a my nie możemy, korzystając z dużej ilości taboru, wysłać pociągów do Niemiec? Może będzie taka możliwość” – dodał.

Minister nie wykluczył, że polskiemu przewoźnikowi może się udać wejście na rynek litewski po tym, jak trasa Rail Baltica zostanie zrealizowana Litwę, Łotwę i Estonię.

„Nie twierdzę, że jest to strategia na przyszłość, ale jestem to sobie w stanie wyobrazić i to jest zadanie, które PKP Intercity rozważy na najbliższe lata” – podsumował szef resortu infrastruktury.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju. W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 r. spółka ma zainwestować 19 mld zł w nowoczesny tabor.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -