Adamczyk: przed państwami Grupy Wyszehradzkiej stoją wyzwania zw. z budową nowoczesnej sieci transportowej

Zobacz

- Reklama -

Podczas dwudniowego spotkania w Krakowie polską stronę reprezentuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Swoją obecność potwierdzili: minister transportu i budownictwa Republiki Słowackiej Andrej Doleżal, wiceminister transportu Republiki Czeskiej Jan Sechter, zastępca sekretarza stanu ds. transportu w Ministerstwie Innowacji i Technologii Węgier Peter Toth. W czwartek w ramach pierwszego punktu spotkania delegacje odwiedziły budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Szczepanowice-Widoma w woj. małopolskim.

„Przed naszymi państwami stoi wiele ambitnych wyzwań i zadań, które musimy zrealizować. W przypadku dziedziny transportu są to wyzwania związane z budową nowoczesnej sieci transportowej” – wskazał podczas briefingu minister Adamczyk.

Według niego tego typu projekty poszczególne państwa Grupy Wyszehradzkiej realizują samodzielnie, ale „z myślą, że tworzą one wspólny ruszt transportowy – drogowy, kolejowy, lotniczy i żeglugi śródlądowej”.

Szef resortu infrastruktury wskazał, że państwa Grupy korzystają nawzajem ze swoich doświadczeń związanych z przedsięwzięciami infrastrukturalnymi. Według niego przykładem na to są Czesi, którzy w swoim prawodawstwie wzorowali się na polskiej tzw. specustawie drogowej, czy węgierska inicjatywa kolei dużych prędkości, która połączyć ma Budapeszt z Warszawą. Projekt ten został podjęty przez wszystkie państwa, przez które kolej ta ma przebiegać – zaznaczył Adamczyk.

„Kolej dużych prędkości, która połączy Węgry, Słowację, Czechy i Polskę jest już w stadium przygotowania dokumentacji. Dzięki niej obecny czas przejazdu pociągów skróci się co najmniej o połowę” – zaznaczył minister infrastruktury.

Adamczyk wymienił budowane obecnie w Polsce drogi szybkiego ruchu, które mają znaczenie dla całego regionu Europy środkowej. Są to m.in. droga ekspresowa S7, łącząca Trójmiasto, przez Warszawę, Kraków z granicą ze Słowacją – jej ukończenie planowane jest w 2023 r. Trwa także budowa polskiego odcinka trasy Via Carpatia – polski odcinek ma być gotowy na przełomie 2025 i 2026 roku. Wcześniej – w przyszłym roku – będzie gotowy odcinek węgierski, trwają także prace budowlane na Słowacji, a Rumunia i Bułgaria prowadzi prace przygotowawcze.

Polski odcinek autostrady A1, łączącej porty Trójmiasta z Czechami – zapowiedział Adamczyk – w całości ma być gotowy na przełomie 2021 i 2022 roku. W 2023 roku w całości ma być przejezdna także droga ekspresowa S3 biegnąca wzdłuż zachodniej granicy Polski, od Świnoujścia do granicy z Czechami.

Adamczyk zapowiedział, że w trakcie spotkania ministrów odpowiedzialnych za sektor transportowy w państwach Grupy Wyszehradzkiej analizowane będą także projekty związane z budową nowych szlaków kolejowych, a także Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

„Mam nadzieję, że to spotkanie, tak jak wszystkie w ciągu ostatnich lat, będzie owocne i przybliży realizację nowych planów o strategii narodowych, na które czekają nasi obywatele” – podsumował minister.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -