Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w ’21 do 5,1 proc., w ’22 obniżyła do 5,3 proc.

- Reklama -

„Zrewidowaliśmy naszą prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc., prognozę na 2022 r. pozostawiamy mniej więcej bez zmian na poziomie 5,3 proc. Spodziewamy się, że głównym motorem wzrostu w horyzoncie naszej prognozy będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez silny rynek pracy i luźną politykę fiskalną. Ponadto wydatki w ramach programu Next Generation EU i Polskiego Ładu zwiększą inwestycje w nadchodzących latach” – napisano w raporcie.

„Zakłócenia łańcuchów dostaw będą ciążyć polskiej produkcji przemysłowej i eksportowi w krótkim terminie, choć w mniejszym stopniu niż w innych krajach – dzięki bardziej zdywersyfikowanemu profilowi eksportu i mniejszemu udziałowi w przemyśle motoryzacyjnym” – dodano.

W czerwcowym raporcie agencja S&P Global Ratings prognozowała, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 4,5 proc., a w 2022 r. – o 5,4 proc.

Autorzy raportu wskazują, że niski poziom wyszczepienia polskiej populacji zwiększa ryzyko wprowadzenia restrykcji epidemicznych podczas kolejnej fali COVID-19.

„Wzrost gospodarczy w II kw. zaskoczył pozytywnie, a wskaźniki wysokiej częstotliwości wskazują na podobnie mocny III kw. W kontekście niskiego wskaźnika zakażeń koronawirusem i złagodzenia restrykcji, mobilność oraz konsumpcja pozostają solidne. Niemniej postęp w szczepieniach wyhamował – ok. 50 proc. polskiej populacji jest zaszczepiona – tylko o 10 pkt. proc. więcej niż kwartał temu. Wskazuje to, że poziom szczepień ustabilizował się” – napisano.

„Zwiększa to ryzyko kolejnych lockdownów, jeśli w miesiącach zimowych pojawi się kolejna fala pandemii. Rząd zaznaczał jednak, że w razie potrzeby ograniczenia zostaną nałożone lokalnie. W połączeniu z adaptacją konsumentów i przedsiębiorstw, powinno to ograniczyć wpływ przyszłych fal COVID-19 na działalność gospodarczą” – dodano.

Agencja S&P Global Ratings zmieniła też swoją prognozę dla stóp procentowych w Polsce – obecnie oczekuje, że podwyżki nastąpią na początku 2022 r. W czerwcu analitycy S&P spodziewali się pierwszych podwyżek w połowie 2022 r.

„Biorąc pod uwagę ograniczony wpływ pandemii na ożywienie gospodarcze i przedłużający się okres inflacji znajdującej się poza górnym pasmem odchyleń od celu NBP, obecnie przewidujemy, że bank centralny podniesie stopy procentowe wcześniej niż zakładaliśmy w naszej ostatniej prognozie – na początku 2022 r.” – zaznaczono w raporcie.

„Wzrost inflacji w 2021 r. częściowo jest wynikiem rosnących cen surowców na globalnych rynkach oraz niektórych czynników przejściowych, ale wynika też z trwałych czynników. Jednym z nich jest napięty rynek pracy, a co za tym idzie – silna presja płacowa. Drugim jest hojna polityka fiskalna, która pozostanie taka przynajmniej do wyborów w 2023 r. Czynniki te spowodują wzrost inflacji w nadchodzących latach” – dodano.

Wśród głównych czynników ryzyka dla prognozy autorzy raportu wskazują opóźnienia w realizacji inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

„Nadal postrzegamy opóźnienia w realizacji Krajowego Planu Odbudowy jako główne ryzyko dla naszej prognozy. Po niedawnym sporze Polski z UE o system sądownictwa, prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło. Spodziewamy się jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie osiągnięty kompromis z UE, który umożliwi przepływ funduszy. Ponadto polski rząd byłby w stanie prefinansować wydatki inwestycyjne poprzez emisje na rynkach, gdyby zaszła taka konieczność” – napisano.

Poniżej prognozy S&P wybranych wskaźników makro dla Polski (dynamika w proc.):

2021 2022 2023
PKB 5,1 5,3 3,3
Konsumpcja prywatna 6 6,1 3,6
Inwestycje 5,5 6 5,9
Eksport 11,7 5,6 3,6
Import 14,7 6,2 4,5
Inflacja (średniorocznie) 4,4 3,3 3,1
Stopa bezrobocia 3,6 3,4 3,3
Stopa proc. (na koniec roku) 0,1 1 1,5

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

pat/ asa/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -