Akademia Górniczo-Hutnicza utworzy satelitarną stację naziemną

Udostępnij

Laboratorium AGH, czyli satelitarna stacja naziemna powstanie na terenie lotniska aeroklubu, będzie się składało z pomieszczeń, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

„System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych” – przekazała w czwartek rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Działania na rzecz inwestycji to jeden z zapisów współpracy zawartej pomiędzy AGH a Stowarzyszeniem Aeroklub Krakowski. Jednym z jej głównym celów jest prowadzenie wspólnej działalności naukowej i dydaktycznej, m.in. upowszechnienie wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

Zdaniem prof. Tadeusza Uhla, dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, inwestycja posłuży pracownikom i studentom uczelni. „Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską” – ocenił profesor.

Oprócz tego stacja ma stać się, zdaniem naukowca, „bazą techniczną”, a idące za tym możliwości pozwolą na kształcenie w Centrum studentów „w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

Studenci i pracownicy Akademii będą mieli możliwość zbierania i przetwarzania danych na potrzeby administracji publicznej. W nowej jednostce testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych, zarówno na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, jak i między satelitami.

Ma ona stać się też miejscem, gdzie realizowane będą przedsięwzięcia, którym celem stanie się opracowanie nowych technologii kosmicznych. Realizowane będzie to we współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi i przemysłem kosmicznym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

„Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu” – podkreśliła dyrektor aeroklubu Sabina Hawryłko.

Prowadzona współpraca to też szansa dla studentów i pracowników AGH, którzy będą mogli uczestniczyć w kursach podstaw pilotażu szybowców i samolotów.(PAP)

nak/ agt/

Źródło:PAP

Zobacz

Moskwa: zwiększamy do 480 mln zł budżet na finansowanie geotermii w Polsce

Zwiększamy budżet na finansowanie geotermii w Polsce z 300 na 480 mln zł, a w aktualnym, drugim naborze, z 70 na 250 mln zł - ogłosiła w środę w Sieradzu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Obecny nabór został przedłużony do 30 września br.

Ruszył projekt naukowy dot. zastąpienia bloków węglowych reaktorami jądrowymi

Projekt naukowy, mający wypracować plan zastąpienia starych bloków węglowych w polskiej energetyce reaktorami jądrowymi III i IV generacji, zainaugurowano oficjalnie w czwartek w Gliwicach. Ma być on gotowy wiosną 2025 r.
- Reklama -