- Reklama -

Albańczycy głosują w wyborach parlamentarnych, w których znów mogą wygrać socjaliści

Zobacz

- Reklama -

AP pisze, że sondaże przedwyborcze pokazywały, iż socjaliści prawdopodobnie zajmą pierwsze miejsce.

Agencja Reutera informuje o raczej wyrównanej rywalizacji między rządzącymi a opozycją. Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) premiera Ediego Ramy ubiega się o trzecią kadencję, podczas gdy Albańska Partia Demokratyczna (PDSh) Lulzima Bashy chce powrócić do władzy osiem lat po przegranych wyborach.

Dwanaście partii politycznych bierze udział w wyborach do liczącego 140 miejsc parlamentu. Badania opinii publicznej pokazują, że PSSh i PDSh są blisko zdobycia największej liczby głosów. Demokraci stoją na czele koalicji opozycyjnej – podaje Reuters.

„Chcę zobaczyć zmiany we wszystkich sektorach. Chcę, aby Albania zmierzała w kierunku Unii Europejskiej” – powiedział Reuterowi 64-letni wyborca, który jako jeden z pierwszych głosował w Tiranie.

Albania otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej w 2014 roku, ale postępy jeśli chodzi o członkostwo były niewielkie ze względu na zmęczenie rozszerzeniem w samej Unii i brak reform wewnętrznych w Albanii – zwraca uwagę Reuters.

W ciągu 30 lat od upadku komunizmu w liczącej 2,8 mln mieszkańców Albanii (ale 3,6 mln wyborców ze względu na dużą diasporę za granicą) dochodziło do przemocy i pojawiały się oskarżenia o oszustwa wyborcze – wskazuje agencja. W środę jeden zwolennik PSSch zginął, a cztery osoby zostały ranne w strzelaninie, do której doszło w Elbasani w wyniku sporu między zwolennikami socjalistów i demokratów.

Wyborcy domagają się położenia kresu powszechnej korupcji. Według organizacji Transparency Intenational Albania zajmuje 104. miejsce na liście 180 krajów pod względem korupcji za rok 2020 i jest oskarżana przez Stany Zjednoczone o to, że jest głównym źródłem produkcji marihuany i dostaw innych narkotyków.

Artystka Orestia Nano powiedziała Reuterowi, że głównym motywem udziału w głosowaniu jest położenie kresu korupcji. „Kiedy dostałam się na Akademię Sztuki byli ludzie w moim wieku, którzy płacili za dostanie się na uczelnię. Są ludzie, którzy muszą płacić, żeby uzyskać leczenie (w szpitalach państwowych)” – dodała.

Nowy rząd będzie musiał poradzić sobie z pandemią koronawirusa, podczas której zmarło już blisko 2400 osób i podano ponad 400 tys. szczepionek, a także z odbudową domów po trzęsieniu ziemi z 2019 roku, w wyniku którego zginęło 51 osób, a uszkodzonych zostało ponad 11 400 domów.

Przebiegowi wyborów w Albanii przyglądają się obserwatorzy z Organizacji Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie (OBWE), a także przedstawiciele zachodnich ambasad – podaje agencja AP.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 19. Pierwszych oficjalnych wyników należy spodziewać się w niedzielę w nocy. (PAP)

cyk/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -