Ambasador Anders: myślimy o weteranach, którzy nie mogli przybyć na ceremonię na Monte Cassino

Zobacz

- Reklama -

W wystąpieniu po mszy odprawionej przez kardynała Stanisława Dziwisza na polskim cmentarzu ambasador Anders przywołała uroczyste obchody 75. rocznicy bitwy przed dwoma laty, w których uczestniczyli prezydenci RP Andrzej Duda i Włoch Sergio Mattarella.

„Były tłumy, ponad pięć tysięcy osób. Dzisiaj jesteśmy w małym gronie, bo są restrykcje” – podkreśliła.

Przypomniała weteranów bitwy, którzy nie mogli przyjechać, a także tych, którzy zmarli w ostatnim czasie. Ambasador wyraziła pragnienie, by ostatni żyjący kombatanci mogli jeszcze przybyć na uroczystości na Monte Cassino. „Ci ludzie to dla mnie jak rodzina” – zapewniła.

„Myślimy o nich, ja myślę o nich i jest mi żal, że ich dzisiaj nie ma, i tęsknię za nimi” – oświadczyła Anna Maria Anders.

Stojący na czele polskiej delegacji minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: „Proszę szczególnie opata klasztoru na Monte Cassino o pamięć codzienną w modlitwie za tych, którzy tu spoczywają, na tej włoskiej ziemi”.

„Postawa żołnierzy wojska polskiego jest dla nas wzorem do naśladowania” – mówił szef MON.

Przypomniał, że w rozkazie wydanym przed bitwą generał Anders napisał, że żołnierze 2 Korpusu Polskiego walczyli o wolną Polskę, w odpowiedzi na „brutalny atak na Polskę dokonany przez Niemcy w 1939 roku, za rozbiór dokonany przez Niemców razem z Sowietami”.

„Walczyli w imieniu tych, którzy zostali pomordowani, walczyli za zrujnowane miasta i wsie, za upokorzonych, za wywiezionych do niewolniczej pracy” – podkreślił polski minister.

„Dziś żyjemy w innych czasach, dziś również dzięki świętemu Janowi Pawłowi II Polska jest wolna, upadł komunizm, Polska jest w Sojuszu Północnoatlantyckim” – dodał szef MON i odnotował obecność na uroczystościach żołnierzy z dowództwa NATO w Neapolu i z misji Unii Europejskiej, służących na Sycylii.

Generał Gualtiero De Cicco, nowy włoski komisarz generalny do spraw uczczenia poległych podkreślił: „Polscy bohaterowie z 2 Korpusu pod dowództwem generała Władysława Andersa wnieśli fundamentalny wkład w wyzwolenie Włoch spod nazizmu i faszyzmu”. Przypomniał o ofierze Polaków, którzy zginęli podczas walk.

Generał położył nacisk na doskonałe relacje między Polską i Włochami. Jak zaznaczył, w ostatnim dwudziestoleciu relacje te jeszcze się umocniły dzięki wspólnemu członkostwu w NATO i UE.

„Wzajemne zaangażowanie naszych krajów w sprawowanie opieki nad cmentarzami w Polsce i we Włoszech jest najlepszym przykładem współpracy i więzi przyjaźni” – ocenił De Cicco.

Po ceremonii na cmentarzu minister Błaszczak zwiedził znajdujące się w pobliżu Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego. (PAP)

sw/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -