Analitycy: ceny uranu wciąż na wysokim poziomie

Udostępnij

Jak stwierdził PIE, rynek uranu jest mniej wrażliwy na wahania niż rynki innych surowców, jednak nie jest na nie całkowicie odporny i zależy głównie od potencjału energetyki jądrowej. “Jest też narażony na spekulacje. Większość zapotrzebowania służy ok. 445 reaktorom jądrowym w 32 krajach, a wydobycie jest skumulowane do kilku kopalń” – zauważyli analitycy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”. Kazachstan jest największym producentem z ponad 40-proc. udziałem w rynku, za nim są: Australia, Namibia i Kanada (po ok. 10 proc.) – dodali.

Przypomnieli, że w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. podano, że Polska nie dysponuje przemysłowymi ilościami konwencjonalnego uranu, posiada “jedynie niewielkie ilości do bilansowania i ewentualnie uzysk niekonwencjonalny, np. z odpadów przemysłowych”. Dla polskich elektrowni uran będzie importowany. “Kierunków importu jest wiele, jednak głównie z niestabilnych gospodarek” – zaznaczyli analitycy.

Jak podkreślili, mimo że ceny uranu spadły, w porównaniu z kwietniem br., co wynikało z obaw przed recesją, ich wartość nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – dwukrotnie wyższym niż dwa lata temu. “Rynek jest wrażliwy na takie komunikaty, jak ogłoszenie przez premiera Japonii 1 września planów budowy nowych reaktorów jądrowych i przywrócenia do działania 17 istniejących” – stwierdzili.

W opinii PIE kryzys energetyczny będzie wpływał na wzrost popytu na energię jądrową, przez co spodziewać się można dalszych wzrostów cen uranu. Eksperci cytowani przez PIE przewidują, że jeżeli wydobycie z nowych kopalni miałoby być opłacalne, to ceny musiałyby wzrosnąć do 80-90 dol./funt. Bank Amerykański przewiduje 70 dol./funt w przyszłym roku – dodali.

Przypomniano, że poza Japonią nowy stosunek do energetyki jądrowej w dobie kryzysu przyjęły Niemcy, które będą utrzymywać w stanie rezerwy dwóch z trzech elektrowni mających przestać działać do końca roku. We Francji, oprócz 56 działających bloków, zimą mają zostać uruchomione 32, które są obecnie odstawione. Kalifornia z kolei opóźnia o pięć lat (do 2030 r.) planowane wyłączenie ostatniej elektrowni jądrowej. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Orlen Unipetrol jednym z największych producentów dicyklopentadienu w Europie

Orlen Unipetrol uruchomił instalację do wytwarzania dicyklopentadienu (DCPD). Planowana wielkość produkcji wyniesie do 26 tys. ton rocznie. Czeska spółka Grupy Orlen będzie dzięki temu jednym z czterech największych producentów DCPD w Europie.

Minister Moskwa: przygotowujemy ustawę dot. tego, by ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.
- Reklama -

REKLAMA