Analitycy: firmy transportowe i magazynowe mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników

PAP
PAP 2 min czytania

W opinii analityków PIE, w perspektywie najbliższych kilku lat rynek pracy będzie podlegać zmianom, które mogą nasilić problemy firm z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Eksperci wskazali na już istniejące trudności w znalezieniu kompetentnych pracowników. Zwrócili też uwagę, że większość firm nie podejmuje inwestycji w rozwój kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia.

Według badania PIE opublikowanego w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”, dla 35 proc. badanych firm barierą mającą duże znaczenie w działalności przedsiębiorstwa są trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. Na duże trudności z tym związane rzadziej narzekają mikrofirmy (32 proc. wskazań) niż duże przedsiębiorstwa (38 proc.), “których zwykle szerszy zakres działania wymusza zapotrzebowanie na pracowników o różnych specjalizacjach i kompetencjach”.

Duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników zgłaszają przede wszystkim firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem, a także działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (po 48 proc. wskazań) oraz z sektora IT (46 proc.) i przetwórstwa przemysłowego (43 proc.). W 2021 r. było to 72 proc., a w 2022 r. – 59 proc.

“Wydaje się, że w czasach dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, udział firm inwestujących w kompetencje pracowników powinien być większy” – zaznaczyli eksperci PIE.

Zwrócili uwagę, że odsetek firm inwestujących w rozwój kompetencji pracowników zależy od skali trudności przedsiębiorstw w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. “Firmy, które wskazują na duże trudności związane z pozyskiwaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach częściej szkolą lub planują szkolić już zatrudnionych pracowników (48 proc.), niż przedsiębiorstwa, dla których pozyskiwanie pracowników jest mało utrudniającą barierą (33 proc.)” – podsumowano.

Badania PIE przeprowadzono w grudniu 2022 r. na próbie 1000 firm. (PAP)

Skomentuj
- Reklama -

Nowa firma w programie PWCyber

Spółka Microsoft dołączyła do grona partnerów współpracujących w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji.  Program Współpracy

2 min czytania

Na ratunek Credit Suisse, czyli jak zgrabnie przeprowadzona fuzja wpłynie na światowy sektor bankowy

W niedzielę gruchnęła wiadomość o tym, że Credit Suisse zostanie przejęty przez największy bank szwajcarski UBS. Chociaż transakcja jest niepokojąca z

3 min czytania

Data Act może zaszkodzić rozwojowi nowych technologii

Przedstawiciele Związku Cyfrowa Polska przekazali do polskiego rządu swoje zastrzeżenia do unijnego projektu Data Act. Kilka kwestii „budzi najwyższe zaniepokojenie”

3 min czytania