Andruszkiewicz: lokalne kluby rozwoju cyfrowego zwiększą odsetek seniorów korzystających z internetu

Udostępnij

Udział osób starszych w korzystaniu z technologii cyfrowych był we wtorek głównym tematem posiedzenia sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która zebrała się na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących trwającemu w stolicy Górnego Śląska Szczytowi Cyfrowemu ONZ.

Podczas posiedzenia komisji minister Andruszkiewicz nawiązał do rządowej inicjatywy tworzenia sieci lokalnych klubów rozwoju kompetencji cyfrowych, w których seniorzy mają m.in. uczyć się korzystać z rozmaitych technologii bazujących na internecie m.in. w sferze zdrowia, finansów, zakupów czy załatwiania spraw urzędowych.

„To projekt ponadpolityczny, czysto merytoryczny, edukacyjny, walczący z realnym wykluczeniem cyfrowym, z dyskryminacją ze względu na wiek” – przekonywał minister, nawiązując do niedawnej krytyki tego przedsięwzięcia w niektórych mediach, gdzie – jak mówił Andruszkiewicz – projekt „obśmiano”, sprowadzając go do chęci reaktywacji kawiarenek internetowych.

Minister wyjaśnił, że zatrudnieni w lokalnych klubach edukatorzy będą bezpłatnie uczyć seniorów, pomagając im nabyć kompetencje cyfrowe pomocne w codziennym życiu.

„Chcemy, żeby były to miejsca przyjazne seniorom, np. budowane w oparciu o biblioteki, lokalne centra kultury w gminach czy domy seniora” – tłumaczył minister, podkreślając, że kluby będą dysponować niezbędnym do edukacji cyfrowej sprzętem i oprogramowaniem, kluczowe jednak będzie to, by edukatorzy mieli zaufanie seniorów.

„Dla osób starszych często barierą jest po prostu wstyd. Ktoś boi się prosić o pomoc kogoś obcego. Jeśli będzie to osoba zaufana w lokalnej społeczności, której senior ufa, której nie boi powierzyć swoje troski – wówczas na pewno przyczyni się to do wzrostu procentowego udziału osób starszych jeżeli chodzi o korzystanie z internetu i e-usług” – ocenił Andruszkiewicz, apelując do parlamentarzystów wszystkich opcji, by bronili tego typu projektów.

„W walce z wykluczeniem cyfrowym, z niedostępnością cyfrową, wszyscy powinniśmy być sojusznikami ponad podziałami politycznymi” – mówił minister, przypominając także inne edukacyjne inicjatywy rządu w sferze cyfryzacji, kierowane do seniorów. To m.in. kampania społeczna zachęcająca osoby starsze do korzystania z e-usług, a także uproszczenie ścieżki zakładania profilu zaufanego.

„Podejmowaliśmy również działania doraźne – jak powołanie w ramach Korpusu Solidarnościowego w czasie pandemii komponentu cyfrowego – cyfrowych wolontariuszy. Publicznie wówczas ogłaszaliśmy, że mamy w Polsce szereg przeszkolonych młodych ludzi, którzy są bezpłatnie, na telefon dostępni dla seniorów; mogą zdalnie pomagać im jeśli chodzi o obsługę narzędzi cyfrowych, e-usług (…), zamawianie zakupów przez internet czy nawiązywanie relacji przez komunikatory internetowe” – przypomniał Andruszkiewicz.

Nawiązując do statystyk, według których Polska jest na ostatnich miejscach w UE pod względem korzystania z usług cyfrowych przez seniorów, minister wskazał, że wynika to również z uwarunkowań historycznych. Jak mówił, spośród państw b. bloku wschodniego jedynie Estonia jest pod tym względem wysoko w rankingu – na 10. miejscu. „Zgadzamy się z diagnozą, że trzeba robić więcej – tego nikt nie będzie ukrywał; jednak takie działania rząd również podejmuje” – powiedział minister w Kancelarii Premiera, wymieniając rozmaite ministerialne inicjatywy w tym zakresie.(PAP)

autorzy: Marek Błoński, Mateusz Babak

mab/ mtb/ pad/

Źródło:PAP

Zobacz

Młoda krew nie przedłuża życia

Wbrew wcześniejszym sugestiom, młoda krew nie wydłuża życia - pokazuje badanie na myszach. Z drugiej strony stara krew przyspiesza zgon.

USA: wahania na Wall Street po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami, choć w ciągu dnia notowaniom towarzyszyły wahania. Inwestorzy analizują co znacznie lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy oznaczają dla dalszych podwyżek stóp proc. przez Fed.
- Reklama -

REKLAMA