Arabia Saudyjska: w tym roku w pielgrzymce Hadżdż będzie mogło wziąć udział 1 mln pielgrzymów

Udostępnij

Pielgrzymi, zarówno z kraju jak i z zagranicy, muszą być w pełni zaszczepieni, mieć najwyżej 65 lat i przedstawić test PCR na koronawirusa z negatywnym wynikiem. Podczas pielgrzymki obowiązywać będą ścisłe restrykcje epidemiczne.

W ub. roku w pielgrzymce Hadżdż, zaliczanej do jednego z pięciu filarów wiary, obowiązujących każdego muzułmanina, mogło wziąć udział tylko 60 tys. wiernych. W czasach sprzed pandemii liczba ta dochodziła do 2,5 mln.

Podczas trwającej tydzień pielgrzymki wierni odwiedzają najświętsze miejsca islamu w Mekce i Medynie i uczestniczą w zbiorowych modłach w Wielkim Meczecie w Mekce. Pielgrzymki Hadżdż i Umrah przynosiły Arabii Saudyjskiej, według oficjalnych danych, ok. 12 mld dolarów rocznie.

Hadżdż uważana jest za największe zgromadzenie ludzi na świecie. Odbywa się od 8 do 12 (czasem 13) dnia ostatniego miesiąca kalendarza islamskiego zwanego zu al-hidżdża. Ponieważ kalendarz islamski jest kalendarzem opartym na fazach Księżyca i jest krótszy od kalendarza gregoriańskiego o ok. 11 dni, daty pielgrzymki są zmienne.

Odbycie pielgrzymki Hadżdż, przynajmniej raz w życiu, jest obowiązkiem każdego dorosłego muzułmanina płci męskiej, który jest do niej zdolny fizycznie i finansowo. (PAP)

jm/

Źródło:PAP

Zobacz

W Europie ceny gazu spadają w miarę zapełniania magazynów tego paliwa

Ceny gazu w Europie spadają w miarę napełniania magazynów tego paliwa. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 2,5 proc. - po 188,30 euro za MWh - podają maklerzy.

Zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,47 mln baryłek – DoE

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,47 mln baryłek, czyli o 1,06 proc. do 426,55 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).
- Reklama -

REKLAMA