Australia: policja włamała się do interentowej aplikacji przestępców

Zobacz

- Reklama -

„To przełomowy moment w historii australijskich organów ścigania” – powiedział dziennikarzom we wtorek w Sydney premier Australii Scott Morrison. Była to wspólna operacja Australii i Federalnego Biura Śledczego USA, która rozpoczęła się w 2018 roku i usidliła przestępców w Australii, Azji, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie, zaangażowanych w światowy handel narkotykami.

Plan, który został opracowany przez australijskich funkcjonariuszy prawa i FBI w 2018 roku, przewidywał, że funkcjonariusze w Stanach Zjednoczonych przejmą kontrolę nad aplikacją do przesyłania wiadomości o nazwie ANOM, która według władz była popularna wśród zorganizowanych przestępców.

Kiedy przestępcy z australijskiego półświatka zaczęli rozpowszechniać aplikację wśród swoich współpracowników jako bezpieczny środek komunikacji, organy ścigania mogły monitorować wszystkie ich wiadomości. „Byliśmy w tylnych kieszeniach zorganizowanej przestępczości” – powiedział dziennikarzom australijski komisarz policji federalnej Reece Kershaw towarzyszący premierowi podczas konferencji prasowej.

„Poznaliśmy wszystko, o czym mówią, narkotyki, przemoc, bicie, niewinni ludzie, którzy mają zostać zamordowani” -powiedział Kershaw, jeden udaremniony plan morderstwa obejmował atak z karabinem maszynowym na kawiarnię. Innym razem celem morderców była pięcio osobowa rodzina. Policja była w stanie zapobiec tym atakom.

W poniedziałek aresztowano łącznie 224 osoby, skonfiskowano 104 sztuki broni palnej oraz prawie 45 milionów dolarów australijskich (34,9 miliona dolarów) w gotówce. Łącznie wniesiono już 525 zarzutów, ale spodziewamy się kolejnych w nadchodzących tygodniach – powiedział komisarz Kershaw. (PAP)

wr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -