Austriacki generał Robert Brieger nowym przewodniczącym Komitetu Wojskowego UE

Zobacz

- Reklama -

Brieger był jedynym kandydatem na szefa EUMC. Według portalu Politico, który powołuje się na anonimowych rozmówców wśród unijnych dyplomatów, powierzenie tego stanowiska wojskowemu z „z małego i neutralnego kraju bez marynarki wojennej” oznacza, że pogłębianie współpracy w dziedzinie obronności nie jest dla państw Unii priorytetem.

„W końcu NATO odzyskało pozycję dzięki (prezydentowi USA Joe) Bidenowi: (poprzedni prezydent Donald) Trump stworzył +okazję+, byśmy zrobili więcej, ale przegapiliśmy ją i teraz z powrotem skupiamy się na NATO” – powiedział jeden z unijnych dyplomatów, cytowanych przez Politico.

Komitet Wojskowy Unii Europejskiej powstał w 2001 r. Do jego zadań należy kierowanie wszystkimi unijnymi działaniami wojskowymi – zwłaszcza planowaniem i realizacją misji i operacji wojskowych w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz rozwojem zdolności wojskowych.

EUMC składa się z szefów sztabów sił zbrojnych państw członkowskich. W obradach zwykle reprezentują ich stali przedstawiciele wojskowi.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -