Azerbejdżan: Premier Bułgarii Petkow w Baku negocjuje zwiększenie dostaw gazu

Udostępnij

Szczegóły nowych zakupów surowca z Azerbejdżanu mają zostać skonkretyzowane przez ministrów energetyki obu państw – dodano.

Nowa umowa będzie rozszerzeniem zawartego w 2009 r. kontraktu przewidującego dostawę do Bułgarii 1 mld m. sześc. azerskiego gazu rocznie. Z realizacją fizycznych dostaw czekano na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury. Obecnie Bułgaria otrzymuje tylko część zakontraktowanego w Azerbejdżanie surowca. Od września, gdy do eksploatacji zostanie w pełni oddany interkonektor łączący Bułgarię z Grecją przesyłana będzie całość.

Jednocześnie w Bułgarii nasilają się niepokojące informacje o braku gazu i związanych z tym trudnościach przemysłu. Organizacje pracodawców informują o zatrzymaniu pracy kilku dużych przedsiębiorstw. Po sygnale opozycji parlamentarnej zajmująca się bezpieczeństwem wewnętrznym Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) wkroczyła do państwowego operatora Bułgargaz, by skontrolować umowy o dostawach. Materiały przekazano prokuraturze. Według opozycji Bułgaria nie ma zagwarantowanych dostaw gazu na najbliższe miesiące.

Po sygnałach o niegospodarności organy kontrolne wkroczyły też do największej ciepłowni w Sofii, która dostarcza ogrzewanie i ciepłą wodę dla 1,5 mln mieszkańców bułgarskiej stolicy. Według Bułgargazu zadłużenie ciepłowni przekracza 320 mln lewów (ok. 776 mln zł), a jeżeli spółka go nie spłaci, operator wstrzyma we wrześniu dostawy gazu. Teoretycznie ciepłownia w Sofii może również używać oleju opałowego, ale nie wiadomo, czy posiada zapasy tego paliwa.

Z powodu braku gazu ciepłownia w leżącym pod Sofią mieście Pernik wstrzymała dostawy ciepłej wody na najbliższe dwa miesiące. Podobnie stało się w wielu innych miastach. Niektóre z ciepłowni starają się zmienić paliwo z gazu na olej opałowy.

27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii po odmowie rozliczania transakcji w rublach. Od tego czasu potrzeby kraju są zaspokajane gazem z Azerbejdżanu i sporadycznymi zakupami z Grecji. Bułgaria zużywa rocznie ok. 3,5 mld m. sześc. gazu rocznie. Rząd Bułgarii na razie nie odniósł się do przedstawionej w środę propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ograniczenia zużycia gazu o 15 proc., co miałoby zapobiec kryzysowi energetycznemu w UE.

Źródło:PAP

Zobacz

Symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe

Uroczystą konferencję prasową i symboliczne uruchomienie przesyłu w gazociągu Baltic Pipe zaplanowano na wtorek przy tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie). Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października.

Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od dziewięciu miesięcy

W poniedziałek cena ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie wynosiła na zamknięciu 84,06 dol. za baryłkę. To najniższa cena od 14 stycznia. 24 lutego w dniu inwazji Rosji na Ukrainę baryłka ropy Brent kosztowała 99 dol. Jej cena później rosła, osiągając w kulminacyjnym momencie poziom blisko 130 dol.
- Reklama -

REKLAMA