- Reklama -

Badania dowodzą, że słodziki mogą być dla serca równie szkodliwe jak cukier

Zobacz

- Reklama -

Zgodnie z najnowszym badaniem opublikowanym w „Journal of the American College of Cardiology” słodkie napoje gazowane i sztucznie słodzone napoje gazowane powodują wystąpienie wyższego ryzyka rozwinięcia się chorób sercowo-naczyniowych. „Nasze badanie sugeruje, że sztucznie słodzone napoje mogą nie być zdrowym substytutem napojów z dodatkiem cukru” – wyjaśnił w oficjalnym oświadczeniu główny autor badania Eloi Chazelas, doktorant i członek zespołu ds. epidemiologii żywienia na Sorbonne Paris Nord University.

Tezy tej dowodzi zresztą porównanie kondycji konsumentów, którzy nie spożywali napojów słodzonych z osobami, które piły napoje słodzone – zarówno cukrem, jak i sztucznymi słodzikami. Okazało się, że konsumenci tych słodzonych, jak i tych z dodatkiem sztucznych słodzików, byli narażeni na większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

„Jakby tego było mało, w ostatnich kilku latach pojawiły się dowody, które sugerowałyby, że sztucznie słodzone napoje mogą być szkodliwe zwłaszcza dla kobiet” – ostrzegł w CNN kardiolog dr Andrew Freeman.

Wcześniejsze badania wykazały również związek między napojami dietetycznymi a udarem, demencją, cukrzycą typu 2, otyłością i zespołem metabolicznym, który może prowadzić do chorób serca i cukrzycy. (PAP Life)

mdn/ moc/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -