Badanie: obecne w plastiku ftalany mogą przyczyniać się do przedwczesnej śmierci

- Reklama -

Amerykańskie badanie wykazało, że analizowany związek chemiczny może przyczyniać się od 91 tys. do 107 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku od 55 do 64 lat w Stanach Zjednoczonych. To samo źródło mówi, że przedwczesna śmierć około 100 tys. obywateli każdego roku może przynosić pomiędzy 40 mld a 47 mld dolarów strat gospodarce USA.

„To badanie uzupełnia bazę danych na temat wpływu plastiku na organizm człowieka (…)” – powiedział jego główny autor prof. Leonardo Trasande z NYU Langone Medical Center.

Według Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS) w USA ftalany, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego powiązane są także z problemami rozwojowymi, reprodukcyjnymi, mózgu, czy układu immunologicznego.

Wcześniejsze badania dotyczące ftalanów wskazały, że mogą one powodować zaburzenia płodności, w tym nieprawidłowy rozwój genitaliów wśród chłopców, a u dorosłych mężczyzn mogą zmniejszać produkcję plemników, czy obniżać poziom testosteronu. Inne badania wiązały ftalany również z otyłością, astmą i problemami nowotworowymi u dzieci.

„Dzieci często dotykają wielu przedmiotów, a później wkładają palce do ust. Z powodu tego zachowania, cząsteczki ftalanu pod postacią pyłu mogą dostawać się do organizmu dzieci. Tym samym ten związek chemiczny może stanowić większe ryzyko dla dzieci niż dorosłych” – oświadczyły amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Możliwe jest zmniejszenie wpływu ftalanów na nasze organizmy – mówił dr Trasande. „Po pierwsze, unikajmy plastiku tak często jak się da. Nigdy nie podgrzewajmy posiłków w mikrofali w plastikowych pojemnikach. To samo dotyczy mycia ich w zmywarkach. Wysoka temperatuea może wpływać na wiązania chemiczne substancji zawartych w plastiku, powodując, że będą się one łatwiej wytrącać do znajdującej się w nich żywności” – tłumaczył. (PAP)

ska/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -