Bank Światowy: zagrożenie globalną klęską głodu pozostaje na alarmująco wysokim poziomie

Udostępnij

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz pandemia koronawirusa spowodowały kryzys łańcuchów dostaw, który “doprowadzi kolejne miliony osób do stanu ekstremalnego ubóstwa i głodu, niszcząc wcześniejsze sukcesy walki prowadzącej do rozwoju najbardziej narażonych społeczeństw” – podaje Bank Światowy.

W swojej wtorkowej analizie eksperci BŚ zwrócili uwagę na siedem najbardziej zagrożonych państw: Afganistan, Erytreę, Mauretanię, Somalię, Sudan, Tadżykistan i Jemen, które – w związku z wojną na Ukrainie – mogą mierzyć się z podwójnym kryzysem: żywnościowych oraz zadłużeniowym.

“Dla biedniejszych krajów, które zależą od importu żywności z Rosji i Ukrainy – wiele z nich to państwa afrykańskie – znalezienie alternatywnych źródeł żywności w krótkim terminie jest trudne ze względu na brak regionalnych producentów i słabo rozwiniętą infrastrukturę” – zaznacza BŚ.

Globalne ceny żywności osiągnęły rekordowy poziom w bezpośrednim następstwie rosyjskiej inwazji. Chociaż od tego momentu spadły, analitycy ostrzegają, że ekstremalny wzrost temperatur w Europie i Ameryce Północnej zniszczy tegoroczne zbiory. Wskutek wojny eksport zboża z Ukrainy spadł o ponad dwie trzecie. “Dlatego kraje polegające na imporcie z Ukrainy będą zmuszone do płacenia wyższych cen za żywność ściąganą z innych kierunków” – wyjaśnia BŚ.

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji. Statek zmierza docelowo do portu w Trypolisie w Libanie. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

B2B IT rośnie jak grzyby po deszczu. Czy warto w to jeszcze wchodzić?

Według danych z KRS na koniec sierpnia liczba jednoosobowych...

Kraków Airport: Wizz Air uruchomi połączenie do Leeds Bradford

Linia Wizz Air uruchomi od 31 października nowe połączenie lotnicze z Krakowa do Leeds Bradford w Wielkiej Brytanii – poinformowało lotnisko Kraków Airport.
- Reklama -

REKLAMA