Bardzo duża zmienność na rynku uprawnień EUA to już stały trend w tym roku – KOBIZE

Zobacz

- Reklama -

„Jeszcze w styczniu uprawnienia były wyceniane na ok. 31 euro, w kwietniu natomiast zbliżyły się do 49 euro. Są to wzrosty na poziomie ok. 60 proc. Na uwagę zasługuje utrzymująca się od lutego ekstremalnie wysoka zmienność cen, która średnio w miesiącu osiągała wartość ok. 6 euro (w kwietniu 6,36 euro). (…) To pokazuje, że o jakiejś większej stabilności cen na rynku uprawnień w najbliższym czasie nie może być mowy” – napisano.

KOBIZE podaje, że w kwietniu ceny uprawnień EUA zbliżyły się do poziomu 49 euro systematycznie pnąc się do góry przez cały miesiąc.

„Po drodze nie było żadnych korekt i realizacji zysków przez inwestorów. Dominował popyt wspierany głównie przez instalacje z EU ETS zobowiązane do rozliczenia swoich emisji za 2020 r., wysokie ceny osiągane na aukcjach, utrzymującą się euforię na innym rynkach (hossa na rynkach akcji i surowców) czy przez zmiany regulacyjne typu przyjęcie prawa klimatycznego przez Parlament Europejski, co będzie skutkowało podwyższeniem celu redukcyjnego w UE o 55 proc. do 2030 r” – napisano.

Statystycznie, uprawnienia EUA w kwietniu 2021 r. zyskały na wartości blisko 15 proc.

KOBIZE zwraca uwagę, że pod koniec kwietnia wzrosty powyżej 48 euro osiągano przy bardzo niewielkich obrotach, co by wskazywało, że niewiele jest w tej chwili podmiotów skorych do sprzedaży uprawnień. (PAP Biznes)

map/ ana/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -