Bartkiewicz: RPP nie podwyższy stóp procentowych

PAP
PAP 1 min czytania

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

„RPP nie podwyższy stóp procentowych. W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Jedną z przyczyn, dla której ekonomiści nie spodziewają się podwyżki stóp, jest oczekiwany spadek inflacji. Wprawdzie analitycy uważają, że szczyt inflacji będziemy mieli w lutym, ale nawet w tym przypadku spodziewany jest on na poziomie niższym niż jeszcze kilka miesięcy temu.

„Oczekujemy, że w lutym inflacja sięgnie 18,6 proc. Wcześniej mieliśmy prognozę, że będzie to blisko 20 proc., a więc nasza prognoza spadła na przestrzeni kilku tygodni o ponad 1 pkt. proc.” – powiedział Bartkiewicz.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce miała miejsce na początku września 2022 r. Wcześniej, w ostatnim cyklu podwyżek Rada podnosiła stopy procentowe 11 razy. (PAP)

Skomentuj
- Reklama -

Nowy Roadshow Sony z najnowszą ofertą dla biznesu

Firma Sony zaaranżowała przestrzeń wystawową w formie dwóch mobilnych pawilonów, które odwiedzą ponad 60 lokalizacji w 17 krajach. W Polsce

3 min czytania

Asbis znów inwestuje na rynku biotechnologicznym

ASBISc Enterprises Plc za łączną kwotę 800 tys. euro nabył 4,5% udziałów w spółce biotechnologicznej Theramir LTD, która pracuje nad

3 min czytania