Belgia: 20 ofiar śmiertelnych powodzi; rząd ogłasza dzień żałoby narodowej

- Reklama -

„W wielu miejscach sytuacja jest w dalszym ciągu skrajnie krytyczna. Czekamy na ostateczny bilans, lecz możliwe, że są to najbardziej katastrofalne powodzie, jakie nawiedziły nasz kraj” – powiedział premier Alexander De Croo.

„Chodzi o okoliczności całkowicie wyjątkowe, bezprecedensowe w naszym kraju” – dodał, dziękując państwom sąsiednim, które zaoferowały pomoc dla belgijskich służb ratunkowych.

Premier ogłosił, że 20 lipca będzie w Belgii dniem żałoby narodowej, aby skupić się „na wielkich ludzkich stratach”, a także „okazać solidarność, bliskość i jedność”. Tego dnia w kraju flagi będą opuszczone do połowy masztu, a w południe minutą ciszy zostaną uczczone zostaną ofiary powodzi.

De Croo poinformował też, że obchody święta narodowego 21 lipca będą miały skromny charakter w czasie, „kiedy tak wielu ludzi nadal będzie w wyjątkowo trudnej sytuacji”.

Prowincja Liege na wschodzie kraju została najbardziej dotknięta przez powodzie i tam koncentruje się najwięcej akcji ratunkowych.

Według burmistrza Philippe’a Godina w miejscowości Pepinster położonym nad brzegiem rzeki Vesdre, zawaliło się około 20 domów. „Mamy około 10 osób zmarłych i prawie dziesięć osób, o których nie mamy żadnych wiadomości” – powiedział agencji AFP.

Również w piątek zakończyła się ewakuacja polskich dzieci uwięzionych przez powódź w belgijskim ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie tego kraju. Ewakuowano bezpiecznie wszystkie 65 dzieci i opiekunów. (PAP)

jo/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -