Belgia/ Minister energetyki: elektrownie gazowe potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii

Udostępnij

Gabinet planował w 2025 r. zamknięcie dwóch istniejących elektrowni jądrowych. Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle (FANC), czyli Krajowa Agencja Kontroli Jądrowej poinformowała jednak ostatnio, że pod względem bezpieczeństwa możliwe jest utrzymanie funkcjonowania obecnie istniejących elektrowni Doel 4 i Tihange 3.

Belgijscy politycy są podzieleni w kwestii dalszego wykorzystywania energii z elektrowni atomowych. Jak informuje dziennik „Het Neiuwsblad”, posłowie lewicowych partii Vooruit i PVDA uważają jednak, że powinny one zostać zamknięte. Przeciwnego zdani są chadecy (CD&V) i prawicowo-populistyczny Vlaams Belang.

„Nie chcę komentować ustaleń FANC” – powiedziała we wtorek minister energetyki w parlamencie. W jej ocenie wydłużenie żywotności elektrowni nie wystarczy, aby zimą 2025-26 roku kraj miał wystarczającą ilość prądu i dlatego potrzebna jest inwestycja w elektrownie gazowe.

Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

W kwietniu średni wzrost cen w sklepach wyniósł prawie 22 proc.

W kwietniu br. w sklepach było drożej średnio o prawie 22 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów.

Prezes Polregio: jest wstępne porozumienie w sprawie podwyżek wynagrodzeń

W Polregio wypracowano wstępne porozumienie w sprawie podwyżek wynagrodzeń - poinformował w środę PAP prezes największego polskiego przewoźnika pasażerskiego Artur Martyniuk. Zaznaczył, że do zawarcia ostatecznego porozumienia potrzebna jest jeszcze zgoda marszałków województw.
- Reklama -