Białoruś – ambasadorowie Niemiec i Francji: Normalizacja niemożliwa, dopóki trwa przemoc

Zobacz

- Reklama -

„Ambasadorowie przypomnieli stanowisko UE, które głosi, że normalizacja relacji jest niemożliwa, dopóki nie dojdzie do zaprzestania działań siłowych wobec pokojowych demonstrantów, a wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni” – podano w komunikacie ambasadorów Niemiec Manfreda Huterera i Francji Nicolasa de Lacoste po piątkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.

Dyplomaci wskazali, że pozostałe warunki to „szeroki dialog polityczny z udziałem wszystkich stron i, w efekcie, przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich”.

Spotkanie z szefem białoruskiej dyplomacji, jak wskazali ambasadorowie, „miało konstruktywny przebieg”.

„Uładzimir Makiej poinformował rozmówców o przebiegu procesu konstytucyjnego (w ramach przygotowywanej zmiany ustawy zasadniczej – PAP) i o innych aspektach rozwoju sytuacji wewnątrz kraju” – podało w piątek w komunikacie MSZ Białorusi.

Strona białoruska w czasie rozmowy przedstawiła „podejście i zasady, na jakich gotowa jest budować współpracę z partnerami zachodnimi”. „Potwierdzono też wzajemne zainteresowanie utrzymaniem kanałów komunikacji, kontynuowaniem kontaktów roboczych i podtrzymaniem dialogu” – napisano w komunikacie.

just/ mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -