Białoruś: Belavia odwołuje loty do kolejnych krajów UE, w tym Polski, i Kaliningradu

Zobacz

- Reklama -

Chodzi o loty do Warszawy, Mediolanu, Amsterdamu, Rzymu, Frankfurtu, Berlina, Monachium, Hanoweru, Wiednia, Brukseli, Barcelony, a także rosyjskiego Kaliningradu. Loty będą zawieszone od 27 maja do 30 października.

Wcześniej odwołano loty do Szwecji, Finlandii, Czech, na Łotwę i Litwę, do Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainę.

Na poniedziałkowym szczycie przywódcy państw UE uzgodnili, że zostanie wprowadzony zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią. Szereg linii lotniczych już podjęło taką decyzję, a także odwołało loty do i z Mińska.

W czwartek odbędzie się pilne posiedzenie Rady Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), zwołane w związku z wymuszonym lądowaniem samolotu linii Ryanair w Mińsku w niedzielę.

Samolot relacji Ateny-Wilno lądował przymusowo z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Mińsk odrzuca przy tym oskarżenia o zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”. Zatrzymana została również jego partnerka, obywatelka Rosji Sofija Sapiega. (PAP)

just/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -