Białoruś: proces opozycjonistów Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka będzie niejawny

- Reklama -

Proces rozpocznie się 4 sierpnia o godz. 11 przed sądem obwodu mińskiego – przekazali pracownicy sztabu Babaryki w komunikatorze Telegram, powołując się na informacje od obrońców Znaka.

Kalesnikawa i Znak byli pracownikami sztabu byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi, a w tym roku skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

Dwójka opozycjonistów dołączyła po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 roku do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli oni w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku i – jak twierdzą świadkowie – próbowano ją zmusić do wyjazdu na Ukrainę, co udaremniła, niszcząc swój paszport. Znak został zatrzymany 9 września.

Oboje zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, spisek w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej.

Kalesnikawa i Znak zostali uznani za więźniów politycznych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -