Białoruś: w Mińsku rozpoczął się niejawny proces Znaka i Kalesnikawej

- Reklama -

W mediach pojawiły się jedynie zdjęcia i krótkie nagrania wideo sprzed rozpoczęcia procesu. Kalesnikawa i Znak są na nich w specjalnej klatce. Na nagraniach Kalesnikawa uśmiecha się i pokazuje rękami symbol serca.

Z relacji mediów niezależnych wynika, że do sali obrad sądu nie wpuszczono nawet najbliższej rodziny podsądnych, w tym ojca Maryi Kalesnikawej. Do środka weszli natomiast dziennikarze mediów państwowych z Białorusi i Rosji.

Obrońcy obojga oskarżonych zapowiadali przed procesem, że będą wnioskować o odtajnienie postępowania sądowego.

Kalesnikawa i Znak, którzy współpracowali ze sztabami oponentów Alaksandra Łukaszenki w zeszłorocznych wyborach prezydenckich – Wiktara Babaryki i Swiatłany Cichanouskiej, są oskarżeni z trzech artykułów kodeksu karnego. Grozi im do 12 lat więzienia.

Zarzucono im wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej. Zostali uznani za więźniów politycznych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -