- Reklama -

Białoruskie media: Milicja nie pozwoliła ludziom zgromadzić się na protest

Zobacz

- Reklama -

„Milicja prewencyjnie zatrzymywała ludzi” – napisała „Nasza Niwa”. Od rana z Mińska i innych miejscowości napływały informacje o dużej koncentracji sił milicji, a później – o zatrzymaniach.

Na sobotę opozycja zwołała przez internet protest z okazji Dnia Wolności, który środowiska niezależne obchodzą 25 marca.

„W Mińsku systemowo zatrzymywano także reporterów mediów niezależnych, wśród nich dziennikarzy Naszej Niwy i portalu TUT.by” – napisała internetowa gazeta. Później dziennikarzy wypuszczono, niektórym zarzucono jednak złamanie przepisów o imprezach masowych.

Po południu MSW wydało komunikat, w którym poinformowało o zatrzymaniu ponad 100 osób, a także o tym, że zapowiadane przez opozycję „masowe akcje” nie doszły do skutku.

Aktywiści centrum Wiasna podali z kolei wieczorem liczbę 118 zatrzymanych. Oprócz Mińska do zatrzymań doszło w Nowogródku, Salihorsku, Nowopołocku i Brześciu.

Po wyborach prezydenckich 9 sierpnia na Białorusi rozpoczęły się protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Władze stłumiły je, sięgając po zmasowane represje, jednak opozycja zapowiedziała, że na wiosnę protesty zostaną wznowione. (PAP)

just/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -