Biały Dom: prezydent Zełenski zaproszony do Waszyngtonu na 30 sierpnia

Zobacz

- Reklama -

Jak podkreśliła, wizyta „potwierdzi niezachwiane wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie”.

Spotkanie ma również potwierdzić bliską współpracę USA i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz poparcie ze strony USA dla podejmowanych przez prezydenta Zełenskiego starań na rzecz walki z korupcją i wdrożenia programu reform opartego o wspólne wartości demokratyczne – dodała Psaki.

Na początku czerwca doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że prezydent Biden powiedział prezydentowi Zełenskiemu podczas rozmowy telefonicznej, że czeka na możliwość przyjęcia go w Białym Domu latem.

Sam Zełenski napisał na Twitterze, że spotkanie ma odbyć się w lipcu. Również szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba mówił, że omawiany termin wizyty to koniec lipca.

Niedawno ukraińskie media spekulowały, że wizyta będzie przeniesiona na sierpień. Jak podkreśla portal Dzerkało Tyżnia, ta propozycja wywołała duże niezadowolenie strony ukraińskiej.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -