Biedroń: jeśli do 3 maja rząd nie wyśle KPO do KE – Lewica będzie się domagać przełożenia posiedzenia Sejmu

Zobacz

- Reklama -

W piątek późnym wieczorem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy i ma go również już Komisja Europejska.

W najbliższy wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy.

W piątek odbyło się posiedzenie prezydium klubu Lewicy z udziałem liderów partii wchodzących w jego skład. Tematem wiodącym był Krajowy Plan Obudowy oraz ratyfikacja zasobów własnych Unii Europejskiej, którą Sejm ma się zająć we wtorek.

Biedroń przekazał PAP po tym spotkaniu Lewicy, że „jeżeli rząd nie wyśle KPO do Komisji Europejskiej do 3 maja to Lewica będzie się domagać przełożenia posiedzenia Sejmu”.

W ustaleniach, które zapadły na prezydium, Lewica deklaruje, że poprze ratyfikację Funduszu Odbudowy tylko wtedy, gdy parlamentarzyści zapoznają się z ostateczną wersją KPO wysłaną do Komisji Europejskiej przed głosowaniem w Sejmie.

„Jeżeli rząd do 3 maja – czyli dnia przed posiedzeniem Sejmu, na którym mamy głosować ratyfikację FO – nie zdoła wysłać ostatecznej wersji KPO do Brukseli, Lewica będzie domagała się przełożenia posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie” – ustalono na prezydium, wynika z informacji PAP. Lewica chce mieć także pewność, że w wersji finalnej KPO uwzględnione są postulaty dotyczące składu i kompetencji Komitetu Monitorującego wydawanie środków z FO.

W piątek późnym wieczorem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że Rada Ministrów przyjęła Krajowy Plan Odbudowy. Jak dodał, KPO ma również już Komisja Europejska. „Przed nami ważne głosowanie już 4 maja w Sejm RP. Pokażmy, że są sprawy, które nie mogą dzielić” – napisał Buda.

Każde państwo członkowskie UE musi przygotować Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, i przesłać go do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z przedstawicielami Lewicy w sprawie unijnego Funduszu Odbudowy i związanego z nim Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -