- Reklama -

Biedroń: wynegocjowaliśmy m.in., że 850 mln euro na szpitale powiatowe; a 30 proc. z KPO trafi do samorządów

Zobacz

- Reklama -

W Sejmie we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz klubu PiS spotkali się z politykami Lewicy. Tematem rozmowy były uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Po spotkaniu Biedroń powiedział, że Lewica doprowadziła do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat Funduszu Odbudowy. „Spotkaliśmy się (ze stroną rządową), by przedyskutować 6 ważnych punktów związanych z naszymi propozycjami” – przekazał Biedroń.

„Jednym z warunków poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem, które są potrzebne dla Polek i Polaków” – mówił Biedroń.

„Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane (…) Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich” – mówił Biedroń.

Jak przekazał, że 300 mln euro trafi dodatkowo na wsparcie szczególnie poszkodowanych w wyniku pandemii branż, takich jak np. gastronomia czy hotelarstwo.

„Piątą rzeczą, którą udało nam się dzisiaj uzgodnić był szczegółowy plan wydatkowania (…). I ostatnią kwestią fundamentalną jest kwestia kontroli nad tymi środkami – Komitet Monitorujący będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu” – mówił Biedroń.

„Rząd zgodził się na wszystkie warunki” – przekazał Biedroń.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy, środki z tego funduszu mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski

kos/ gb/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -