- Reklama -

Biedroń: zwróciłem się do władz reżimu o zwolnienie Andżeliki Borys z aresztu

Zobacz

- Reklama -

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, została w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”. Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Do zatrzymania Andżeliki Borys doszło we wtorek.

Biedroń poinformował PAP, że „jako przewodniczący delegacji PE ds. relacji z Białorusią zwrócił się do władz reżimu o natychmiastowe zwolnienie Andżeliki Borys z aresztu i o zaprzestanie prześladowań wobec mniejszości polskiej”.

„Sfabrykowane zarzuty wobec pani Borys to część nacjonalistycznej, antypolskiej i antyunijnej propagandy Łukaszenki i stanowi pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Białorusi w zakresie ochrony mniejszości narodowych” – podkreślił europoseł.

W środę premier Morawiecki wyraził „bardzo zdecydowany sprzeciw” w związku z aresztowaniem Borys.

„Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie tego typu właściwie zakładników, tak można powiedzieć o tego typu działaniu, które władze białoruskie stosują na coraz szerszą skalę. Jest to działanie absolutnie niezgodne z jakimikolwiek standardami międzynarodowymi” – podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki zapowiedział, że będzie o tej sprawie rozmawiał podczas rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia Rady Europejskiej. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -