BIG InfoMonitor: fizjoterapeuci z blisko 47 mln zł długu

Udostępnij

Jak wskazał PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, między I kwartałem 2019 r. a I kwartałem 2020 r. znacząco spadła kwota długów branży. Firmom rehabilitacyjnym udało się ograniczyć zaległości z prawie 57,4 mln zł do ok. 46,5 mln, a odsetek firm prowadzących działalność fizjoterapeutyczną, mających problemy z regulowaniem na czas zobowiązań, utrzymywał się na stabilnym poziomie 1,5 proc. “To pokazuje, że ten rodzaj działalności miał przed sobą perspektywę dalszego rozwoju, a kwarantanna mogła przerwać tę dobrą passę” – ocenił. Zwrócił uwagę, że ogół niesolidnych dłużników zwiększył w tym czasie zaległości o niemal 2,8 mld zł, a sytuacja nie jeszcze efektem koronawirusa.

Według BIG przed epidemią z fizjoterapii korzystał co czwarty Polak – rocznie było to 10 mln osób, dziennie – 0,5 mln. Koronawirus spowodował, że z działalności zawodowej musiało zrezygnować 75 proc. fizjoterapeutów, co oznacza, że ok. 50 tys. osób z dnia na dzień straciło jakiekolwiek źródło przychodów – wynika z cytowanych przez BIG danych Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Większość z nich nie mogła skorzystać z rządowego pakietu pomocowego.

Od 4 maja w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki część firm z branży znów działa. “Zniesienie ograniczeń nie dotyczy jeszcze wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością fizjoterapeutyczną i rehabilitacyjną, np. salony masażu nadal mają być zamknięte, ale widać już światełko w tunelu” – zaznaczył Grzelczak.

W związku z liberalizacją zasad, Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała szczegółowe wytyczne dotyczące norm prowadzenia rehabilitacji i wyraziła nadzieję, że “fizjoterapeuci jako profesjonaliści medyczni, podejmą właściwe decyzje dbając z jednej strony o bezpieczeństwo swoje i swoich pacjentów, a z drugiej starając się zapewnić im najlepszą opiekę i efektywną fizjoterapię”. Jak podkreślił Grzelczak czas pokaże, czy to wystarczy i czy fizjoterapeutom uda się odzyskać dawną formę oraz kondycję – także biznesową.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP

Zobacz

Udało się stworzyć uniwersalną komórkę macierzystą

Naukowcy z Chin informują o tym, że zdołali uzyskać w laboratorium komórkę macierzystą, z której może powstać nawet cały organizm. „To święty graal biologii” - mówią badacze.

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2022

Lokomotywa Gama wyprodukowana przez firmę PESA, firmy Arche, PZU i PGNiG otrzymały tegoroczne Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia.
- Reklama -