Polacy rzucili się na pożyczki – liczba udzielonych pożyczek wzrosła o ponad 1/4

Udostępnij

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu 2022 r. firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem, udzieliły łącznie 330,5 tys. nowych pożyczek o wartości 865 mln zł, to o w ujęciu wartościowym 29,3 proc., a w ujęciu liczbowym o 27,3 proc. więcej.

Wzrosty odnotowano we wszystkich przedziałach kwotowych i to zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Najwięcej w ujęciu liczbowym (+34,2 proc.) i wartościowym (+36,3 proc.) wzrosły pożyczki z przedziału od 3 tys. do 5 tys. zł – podano.

Dodano, że 41,6 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek w sierpniu br. firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które stanowiły 10,2 proc. udzielonych pożyczek. Blisko połowa pożyczek to te do kwoty 1 tys. zł. Natomiast pod względem wartości miały one jedynie 10,4 proc. udział w sprzedaży.

Według BIK, średnia wartość nowo udzielonej w sierpniu br. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 337 zł i była na poziomie średniej wartości pożyczki udzielonej w sierpniu 2021 r.

Według głównego analityka Grupy BIK Waldemara Rogowskiego, 865 mln zł udzielonych w sierpniu pożyczek, to najwyższa miesięczna wartość udzielonych pożyczek przez firmy pozabankowe od stycznia 2017 r. “Oznacza to nominalny wzrost o 29 proc. w stosunku do sierpnia 2021 r.” – wskazał.

Jak wyjaśnił, wzrosty te są w ujęciu nominalnym, ale w ocenie wartości sprzedaży nie można zatem zapominać o rosnącej inflacji. “Uwzględniając wzrost inflacji w sierpniu na poziomie 16,1 proc. rdr, to sierpniowy odczyt dynamiki sprzedaży w ujęciu realnym wyniósł ok. 11–12 proc.” – podał analityk.

Źródło:PAP

Zobacz

Szef MAEA udał się w pilną podróż do Kijowa

Po informacji o dekrecie Putina o przejęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował na Twitterze o pilnym wyjeździe do Kijowa.

Norwegia: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.
- Reklama -

REKLAMA