Birma: Aung San Suu Kyi usłyszała pięć nowych zarzutów korupcyjnych

Udostępnij

Już wcześniej Aung San Suu Kyi postawiono pięć innych zarzutów w związku z rzekomym popełnieniem przestępstw korupcyjnych; za każde z nich grozi do 15 lat więzienia i grzywna. Została też skazana na sześć lat pozbawienia wolności za nielegalny import krótkofalówek i złamanie obostrzeń covidowych.

Zdaniem zwolenników byłej przywódczyni i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla zarzuty i proces zostały spreparowane przez juntę, by uzasadnić obalenie w lutym ub.r. rządu jej partii Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).

Armia odpiera krytykę. “Nikt nie stoi ponad prawem. (…) będzie sądzona zgodnie z przepisami” – oświadczył w piątek rzecznik junty gen. Zaw Min Tun.

W grudniu media państwowe informowały, że Suu Kyi i były prezydent Win Myint zostaną oskarżeni na podstawie ustawy antykorupcyjnej o wynajem helikoptera. Gazeta “Global New Light of Myanmar” podawała, że zdaniem Komisji Antykorupcyjnej politycy nadużywali władzy i narazili państwo na utratę funduszy, ponieważ pozwolili ówczesnemu ministrowi opieki społecznej Win Myatowi Aye pożyczać i kupić helikopter.

Birma pogrążona jest w chaosie od puczu z 1 lutego 2021 r., gdy wojsko przejęło władzę w kraju, odsuwając od niej wybrany demokratycznie rząd. Później armia i podległe jej służby bezpieczeństwa wielokrotnie brutalnie tłumiły strajki i protesty przeciwko wojskowej dyktaturze.(PAP)

skib/ akl/

Źródło:PAP

Zobacz

Wiceminister infrastruktury: pracujemy nad zupełnie nowym sposobem wynagradzania egzaminatorów

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że zmiany dotychczasowego sposobu wynagradzania egzaminatorów WORD nie będzie, gdyż ma on zostać zastąpiony zupełnie nowym systemem. Egzaminatorzy WORD, którzy od poniedziałku wznowili protest, odmawiają negocjacji z wiceministrem, chcą spotkania z szefem resortu.

Wolimy korzystać z telewizorów niż telefonów komórkowych

Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie TP Vision -...
- Reklama -

REKLAMA