Błaszczak: będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska

Zobacz

- Reklama -

Błaszczak w czwartek na podtoruńskim poligonie w Kijewie obserwował pierwsze w Wojsku Polskim szkolenie przeciwpancernym pociskiem kierowanym systemu Javelin. Szef MON podkreślił, że przez wprowadzenie pocisków Javelin do użytku w WOT „nasze zdolności obronne znacznie wzrosły”.

Pocisk w Wojskach Obrony Terytorialnej ma być wykorzystywany na poziomie batalionu głównie w brygadach OT rozmieszczonych na wschodzie Polski i powiększyć zdolności przeciwpancerne jednostek – powiedział szef MON. „To jest też niezwykle istotne, jeżeli chodzi o cały system odstraszania ewentualnego agresora” – podkreślił Błaszczak w wystąpieniu na poligonie.

„Chcę też podkreślić, że będę konsekwentnie modernizował wyposażenie Wojska Polskiego” – zapowiedział minister. „Javeliny, które już trafiły na stan WP, stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia armii, podobnie jeżeli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne, zarówno w formule amunicji krążącej, jak i bezzałogowców wykorzystywanych wielokrotnie” – dodał.

Szkolenie odbywa się w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. System Javelin jest powszechnie wykorzystywany w NATO i wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Błaszczak wręczył wyróżnienia najlepszym uczestnikom kursu.

Uczestniczący w szkoleniu żołnierze WOT chwalili tę broń, mówili o jej skuteczności i że Javelin to broń łatwa w obsłudze, która pozwala na szybkie zmienianie stanowisk – relacjonował Błaszczak.

„Widzieliśmy sekcję złożoną z 12 żołnierzy, która zatrzymywała atak przeciwnika. Widzieliśmy mobilność żołnierzy, widzieliśmy współdziałanie i użycie kilku rodzajów broni” – mówił minister.

Szef MON podkreślił, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt.

„Dlatego rozwijamy również WOT. Kiedy obejmowałem swój urząd, żołnierzy WOT-u było 7 tysięcy. Dzisiaj jest już ponad 29 tysięcy. Dynamicznie rozwija się więc najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych” – mówił Błaszczak.

Przypomniał zaangażowanie żołnierzy tej formacji w walce z pandemią, jak również przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

„Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest jednak podnoszenie umiejętności i szkolenie, obrona naszej ojczyzny. W związku z tym spędzają oni czas na poligonach, tak jak w toruńskim WOT-owskim ośrodku szkolenia” – stwierdził.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że trwa właśnie rozbudowa zdolności przeciwpancernych w tym rodzaju sił zbrojnych.

„Ten rozwój zauważymy przede wszystkim w powołaniu nowych struktur – oddziałów przeciwpancernych. Nazwijmy je grupami niszczycieli czołgów. Rozpoczynamy ich tworzenie już w tym roku. Struktura ta będzie budowana w brygadach w województwach wschodnich. Będzie to struktura typowo defensywna, ukierunkowana na wyszukiwanie i niszczenie celów opancerzonych – w tym również czołgów” – powiedział

Umowę na dostawę ppk Javelin podpisano w maju 2020 roku. Obejmuje ona dostawę do końca 2021 roku 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -