- Reklama -

Blisko 700 interwencji strażaków w związku burzami i silnym wiatrem

Zobacz

- Reklama -

„Na godz. 19:00, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano na terenie kraju 688 interwencji, w tym około 350 związanych z silnym wiatrem oraz 300 w związku z przyborami wód” – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. dolnośląskim – 104, wielkopolskim – 104, podkarpackim – 67 oraz lubelskim – 67. „Brak informacji o osobach rannych” – zaznaczył Kierzkowski.

Odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej – 10 – w woj. lubelskim.

Największe szkody w Lubelskiem wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych, wiatr uszkodził także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

„Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony” – poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie prasowym. W gminie Tereszpol trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów – połamanych gałęzi i konarów drzew – które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

Na Mazowszu do godziny 20.00 mazowieccy strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu. „Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków” – poinformował Kierzkowski.

W woj. warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali ponad 50 razy w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi, pompowali także wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Ratownicy MOPR kilkanaście razy pomagali żeglarzom, których zawodził sprzęt i umiejętności.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ agzi/ jwo/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -