Bogdanka chce w ’22 zwiększyć produkcję węgla do celów opałowych do ok. 260 tys. ton

Udostępnij

“Zwiększamy w tym roku produkcję dla odbiorców indywidualnych. Bogdanka do tej pory produkowała rocznie maksymalnie 60 tys. ton węgla do celów opałowych. Szacujemy maksymalną zdolność na 360 tys. ton rocznie” – powiedział dziennikarzom prezes Bogdanki w kuluarach Kongresu 590.

“Bogdanka nie jest technologicznie przystosowana do tego, by produkować węgiel do celów opałowych, po pierwsze ze względu na rozdrobnienie węgla, który wydobywamy, a po drugie, ze względu na zakład przeróbczy. Nowy zakład jest ustawiony tylko pod węgiel dla energetyki zawodowej” – dodał Wasil.

Jak poinformował, w tym roku spółka może wyprodukować i dostarczyć ok. 260 tys. ton węgla do celów opałowych. Cena węgla typu “groszek” wynosi w Bogdance ok. 1,2-1,3 tys. zł.

Prezes wyjaśnił, że zwiększenie wydobycia tego typu węgla nie zmieni łącznego wolumenu produkcji zaplanowanego na ten rok. Plan produkcyjny Bogdanki na ten rok to 9,5 mln ton.

Wasil zauważył, że jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla do celów energetycznych, to inwestycje w górnictwie są długoterminowe.

“Możemy mówić o zmianach za kilka lat. W przypadku Bogdanki są dwa podstawowe ograniczenia, które nie pozwalają nam istotnie zwiększyć produkcji: wydolność szybów i zasoby ludzkie, czyli dostępność pracowników” – powiedział prezes Bogdanki.

“Można sobie wyobrazić wydobywanie tylko z pokładów najlepszej jakości, ale to byłoby szkodliwe dla spółki w późniejszym okresie. Musimy łączyć lepsze i gorsze pokłady” – powiedział prezes.

Prezes przypomniał, że projekt Ostrów jest zamrożony.

“W Ostrowie planowaliśmy budowę dwóch szybów, ale nie do celów wydobycia węgla. Jeśli byśmy chcieli to zmienić, to wymagałoby wykonania nowych raportów środowiskowych, otrzymania nowej decyzji. Trzeba byłoby przetransportować węgiel z obszarów peryferyjnych do zakładu przeróbczego” – powiedział.(PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Badanie: 47 proc. spośród Polaków, planujących zakup auta używanego, wyda na niego do 30 tys. zł

47 proc. spośród Polaków, planujących zakup używanego samochodu, wyda na niego od 10 do 30 tys. zł - wynika z badania „Polak kupuje auto używane”. Samochód z drugiej ręki chce w tym roku kupić 17 proc. kierowców.

Mączyńska: kryzys żywnościowy wymaga zmian w regulacjach dot. produkcji rolnej

Prognozowany przez ekspertów światowy kryzys żywnościowy wymaga wielu zmian w regulacjach dot. produkcji rolnej - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Zaznaczyła głód może wywołać falę migracji z biedniejszych krajów do UE czy Stanów Zjednoczonych.
- Reklama -