Bogdanka szacuje zysk netto w I półr. na 336 mln zł; podtrzymuje plan produkcji na ten rok

Udostępnij

Jak podano, grupa obserwując wzmożony popyt na węgiel do odbiorców indywidualnych, podjęła działania dążące do wyprodukowania większej ilości węgla do tych celów (groszek i orzech), co nie wpływa na ogólny poziom produkcji przewidziany na ten rok.

W pierwszym półroczu produkcja węgla handlowego wyniosła 5,57 mln ton, a sprzedaż 5,24 mln ton.

“W pierwszym półroczu 2022 r. zrealizowaliśmy plan produkcji na poziomie wyższym o ok. 7 proc. w stosunku do pierwotnych założeń, co związane było z eksploatacją ścian pozwalających na osiągnięcie wysokiego poziomu uzysku” – napisano.

Spółka poinformowała, że prace związane z przygotowaniem tegorocznego wydobycia rozpoczęte zostały jeszcze w 2020 r., dlatego też podtrzymuje plan produkcji na poziomie 9,5 mln ton w ujęciu rocznym.

“Wynikająca z harmonogramu, zmiana miksu ścian w drugim półroczu, przewiduje niższy poziom uzysku, a co za tym idzie niższą produkcję węgla handlowego, aniżeli w pierwszym półroczu 2022. Wymagania koncesyjne nakładają na spółkę obowiązek eksploatacji wszystkich zasobów zakwalifikowanych jako przemysłowe, a w przypadku LW Bogdanka SA to pokłady o miąższości od 1,2 m. Eksploatacja niskich ścian pod kątem czystości wybierania pokładu jest mniej efektywna niż technologia kombajnowa stosowana w ścianach wysokich, stąd też obniża poziom uzysku węgla handlowego” – napisano.

Bogdanka podała, że w omawianym okresie nie wystąpiły zdarzenia jednorazowe, mające istotny wpływ na prezentowane wyniki.

Publikacja raportu planowana jest na 14 września. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Wicepremier Sasin: robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie

Robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie; będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych, a pieniądze z niego pokryją koszty zamrożenia cen energii - mówił w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Reklama -

REKLAMA