Borys: Wzrost PKB w najbliższych 2-3 latach przekroczy 5 proc. PKB

Zobacz

- Reklama -

„Na bazie naszych analiz od kilku miesięcy mówimy, że wzrost gospodarczy w najbliższych 2-3 latach będzie przekraczał 5 proc.” – powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas Czwartkowego Forum SGH.

Jego zdaniem, jeszcze w tym roku sytuacja gospodarcza w Polsce wróci do stanu sprzed pandemii.

„Możemy być krajem, który już w III kwartale osiągnie taki poziom aktywności gospodarczej, jaki mieliśmy przed pandemią, a wiec odrobimy straty jako jeden z pierwszych krajów Unii, zapewne będziemy w pierwszej trójce” – powiedział Borys.

Dodał, że większość sektorów gospodarki już odczuwa ożywienie.

„Ostatnie dane z gospodarki pokazują, że 80-90 proc. sektorów wróciło do bardzo dobrej koniunktury, a te, które w ostatnich miesiącach były jeszcze zamknięte, zwłaszcza branże usługowe, mogą wracać do normalnej aktywności i odrabiać straty” – stwierdził prezes PFR.

Ze jego wypowiedzi wynika, że nie tylko w Polsce, ale i na świecie notuje się szybkie odbicie gospodarcze.

„Za chwilę będziemy mówili o przegrzaniu gospodarki – mówi się, że to odbicie może być najszybszym od II wojny światowej. Cieszymy się, że obecna sytuacja różni się od tej sprzed dekady” – powiedział.

Prezes PFR stwierdził, że jest zwolennikiem rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej.

„Na ten moment inflacja nie stanowi bariery dla wzrostu gospodarczego. Zdecydowanie lepiej wychodzić z takiego kryzysu z podwyższoną inflacją niż z wysokim bezrobociem. Inflacja dzisiaj ma jeszcze źródła, na które bank centralny ma niewielki wpływ, ma charakter głównie podażowy, wynika ze wzrostu cen żywności i paliw, nie ma więc charakteru popytowego. Większość prognoz mówi, że lukę popytową domkniemy w przyszłym roku, ale może nastąpić to znacznie szybciej i już trzeba zacząć na to reagować. Zwłaszcza, że mamy niskie bezrobocie i rosnące płace, czyli idealne środowisko reflacyjne” – powiedział Paweł Borys. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -