Bp Guzdek: Konstytucja 3 maja była dojrzałym traktatem o odpowiedzialności za dobro wspólne

- Reklama -

W uroczystościach religijnych 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej Ustawy Zasadniczej w Europie i drugiej na świecie wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits, prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda z małżonką, a także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier RP Mateusz Morawiecki, członkowie rządu, w tym wicepremier Piotr Gliński, oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska i przedstawiciele Wojska Polskiego.

Liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. W imieniu metropolity warszawskiego liturgię koncelebrował biskup Rafał Markowski. Wraz z nim eucharystię sprawował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że Konstytucja 3 maja „była dojrzałym traktatem o odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim była ówczesna Rzeczpospolita”. „Myśli zawarte w Konstytucji prowadziły w stronę racjonalnego uporządkowania wszystkich istotnych spraw decydujących o sile, rozwoju i bezpieczeństwie państwa polskiego” – wskazał hierarcha.

Podkreślił, że „wolność musi być nierozdzielnie połączona z odpowiedzialnością”. „Każdy z nas powinien być świadomy swoich praw i jednocześnie ciążących na nim obowiązków. Stąd, w tamtym czasie postulat odrzucenia +liberum veto+, które było przejawem skrajnego egoizmu” – powiedział hierarcha.

Wyjaśnił, że „liberum veto” nie broniło wolności, lecz „stanowiło tyranię jednostki nad większością, o czym już wcześniej przekonywał polski zakonnik, ksiądz Stanisław Konarski w dziele +O skutecznym rad sposobie+”. „Przywilej liberum veto, dający możliwość zerwania Sejmu, nie tylko paraliżował obrady, ale uniemożliwiał wprowadzenie jakichkolwiek praw nakładających na obywatela obowiązki wobec państwa” – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Zaznaczył, że „odważna myśl zapisana na kartach ustawy zasadniczej wzywała do porzucenia wyłącznej troski o własne korzyści, życie dostatnie i wygodne – na rzecz życia godnego i odpowiedzialnego za dobro wspólne”.

Bp Guzdek podkreślił, że „człowiek odpowiedzialny zawsze buduje na prawdzie”. Jak zaznaczył „ona stanowi fundament tego, co trwałe i odporne na wszelkie ataki zła”.

Zaznaczył, że nie ma odpowiedzialności bez wierności. „W historii naszego narodu synonimem największej zdrady jest +Targowica+ – sojusz ze śmiertelnym wrogiem Ojczyzny w obronie swoich przywilejów” – powiedział duchowny.

Biskup polowy WP zwrócił także uwagę na ponadczasowe treści zawarte w pierwszej polskiej Ustawie Zasadniczej. „Zostały w niej wytyczone granice pomiędzy głupotą i mądrością, zdradą i wiernością, egoizmem i odpowiedzialnością” – wskazał hierarcha.

Zwrócił uwagę, na „niebezpieczne zjawisko redefinicji niektórych, nawet najbardziej podstawowych pojęć, na których budowane jest życie rodzinne i społeczne”.

„Niech nasze serca i umysły poruszy apel o odrzucenie emocjonalnych sporów i zamkniętych na dialog podziałów. Nie dopuśćmy do tego, aby idee zawarte w Konstytucji poszły w zapomnienie. Budujmy na prawdzie. Bądźmy wierni ewangelicznym wartościom, do których należą wolność, sprawiedliwość, miłość, prawda i poszanowanie każdego człowieka. Wystrzegajmy się niewierności i zdrady” – zaapelował bp Guzdek.

„Oby już nigdy nie powtórzyły się zabory, deportacje w głąb Rosji, ani też obozy zagłady, jakie zostały zgotowane w XX wieku przez hitlerowskie Niemcy” – dodał.

Nawiązując do obecnej sytuacji międzynarodowej hierarcha podkreślił, że „potrzebna jest solidarność państw i narodów należących do +koalicji dobra+ i wspólna odpowiedzialność za nasze dziś i jutro”. Wyraził jednocześnie radość z obecności prezydentów Polski, Litwy i Łotwy. „To, że jesteśmy razem, daje nadzieję, że z Bożą pomocą pokonamy wszelkie przeciwności i zagrożenia” – podsumował bp Guzdek.

Z powodu pandemii w mszy św. uczestniczyła ograniczona liczba osób.

W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem pięciorga prezydentów: Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy, Kersti Kaljulaid, Egilsa Levitsa oraz Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci podpiszą wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja a następnie będą debatować o przyszłości Europy. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ mrr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -