- Reklama -

Brazylia: 3869 zgonów na Covid-19 w ciągu ostatniej doby

Zobacz

- Reklama -

W sumie w Brazylii od początku pandemii z związku z koronawirusem zmarło 321 515 osób. W ciągu ostatniej doby stwierdzono także 90 638 kolejnych zakażeń.

Tamtejsze ministerstwo zdrowia podało także, iż tegoroczny marzec był najgorszym miesiącem od początku pandemii. W ciągu 31 dni zmarło 66 tys. osób, ponad dwa razy więcej, niż w lipcu zeszłego roku, gdy stwierdzono 32 881 przypadków śmiertelnych, co było do tej pory najbardziej tragicznym miesięcznym bilansem.

„Nigdy w historii Brazylii nie widzieliśmy takiego zdarzenia, które zabija tak wielu ludzi w ciągu 30 dni” – powiedział Miguel Nicolelis, były koordynator Komitetu Naukowego, utworzonego przez stany północno-wschodnie do walki z pandemią. Jego zdaniem „jest bardzo możliwe”, że w Brazylii „do lipca będzie pół miliona ofiar śmiertelnych”.

W całej Brazylii sytuacja jest katastrofalna. W 18 z 27 stanów zajętych jest 90 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii, przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19. W siedmiu stanach odsetek ten wynosi od 84 proc. do 89 proc.

W kilku stanach pracownicy służby zdrowia już zaczęli przydzielać łóżka pacjentom, którzy mają największe szanse na przeżycie. „Doszliśmy do bardzo tragicznej sytuacji, przypominającej tę we Włoszech na początku 2020 roku” – oceniła epidemiolog Ethel Maciel, profesorka z Uniwersytetu Federalnego Espirito Santo.

Według ekspertów WHO jest to wynik szerzenia się brazylijskiego wariantu koronawirusa P.1, ale również karnawałowych imprez oraz „nieoptymalnych” środków walki z pandemią, stosowanych przez rząd prezydenta Jaira Bolsonaro.

Brazylia jest drugim na świecie krajem z tak wielką liczbą ofiar śmiertelnych i trzecim, gdy chodzi o liczbę zakażeń. Więcej zgonów pacjentów z rozpoznanym Covid-19 odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych.

Do chwili obecnej około 8 proc. populacji Brazylii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a tylko 2,3 proc. drugą. Na razie stosowane są dwa preparaty – chiński CoronaVac i AstraZeneca. (PAP)

zm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -