Brytyjczycy opracowali specjalny środek antykoncepcyjny dla wiewiórek

Udostępnij

Jak powiedział w rozmowie z BBC minister środowiska Wielkiej Brytanii Lord Benyon, projekt ma pomóc w zwalczeniu wiewiórki szarej w humanitarny sposów, czyli bez zabijania jej. Program ma na celu zredukowanie “nieopisanych szkód”, jakie wiewiórki szare wyrządzają ekosystemom leśnym i populacjom rudych wiewiórek pospolitych.

“Podawanie zwierzętom środków antykoncepcyjnych jest bardziej humanitarną alternatywą i ostatecznie będzie bardziej skuteczne” – powiedziała w BBC kierująca projektem dr Giovanna Massei z rządowej Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA). Jej zespół opracował też specjalny karmnik z działającymi na zasadzie wagi drzwiami, które nie pozwalają dostać się do środka zwierzętom innych gatunków, także rudym wiewiórkom. Testy w Yorkshire i Walii wykazały, że 70 proc. wiewiórek z każdego lasu odwiedziło karmniki w ciągu czterech dni. I oprócz wiewiórek szarych jedynymi zwierzętami, którym udało się sforsować drzwi, były dwie wyjątkowo sprytne myszy.

Jak zapowiadają naukowcy, wkrótce projekt wejdzie w kolejną fazę – zostaną przeprowadzone próby podawania środka antykoncepcyjnego z użyciem takich karmników. Wewnątrz wiewiórki znajdą pastę z orzechów laskowych z szczepionką, która sprawia, że układ odpornościowy wiewiórki hamuje wytwarzanie hormonów płciowych. Dzięki temu środek działa zarówno na samce, jak i samice. Naukowcy pracują jeszcze nad ustaleniem odpowiedniej dawki, ponieważ środek jest nietrwały i trzeba sprawdzić, jaka jego ilość zapewnia skuteczność, a jednocześnie jest bezpieczna do zastosowania u zwierząt na wolności.

Modele komputerowe są zachęcające – pozwalają przypuszczać, że antykoncepcja może w niektórych miejscach doprowadzić populacje wiewiórki szarej na skraj wyginięcia. “Jeśli uda nam się w sposób skoordynowany kontrolować populację na różnych obszarach, aby nie zaczęły emigrować, może nawet uda się ją w niektórych miejscach całkowicie wyrugować” – twierdzi dr Massei. I dodaje, że jeśli eksperyment z wiewiórkami szarymi zakończy się powodzeniem, w podobny sposób będzie można kontrolować populacje innych inwazyjnych ssaków: szczurów, myszy, jeleni i dzików.

Wiewiórki szare zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie z Ameryki Północnej pod koniec XIX wieku, a ponieważ są większe niż wiewiórki pospolite, zdominowały tamtejsze lasy. W dodatku niszczą je, ponieważ aby dostać się do odżywczego soku, zdzierają korę z drzew. Uszkodzenia te powodują choroby, a nawet obumieranie dorodnych drzew, zwłaszcza liściastych, jak dąb, buk, kasztanowiec i jawor. To z kolei niweczy wysiłki podejmowane na rzecz zalesiania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu. (PAP Life)

Źródło:PAP

Zobacz

Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na farmie Taurona w Mysłowicach

Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na terenie budowanej przez Tauron elektrowni słonecznej, która powstaje na poprzemysłowych terenach w Mysłowicach. To największa tego typu inwestycja w kraju, moc farmy docelowo sięgnie 100 MW, a energię elektryczną zacznie wytwarzać w przyszłym roku.

Przy budowie 6 reaktorów polski wkład znacząco przekraczałby 50 proc.

Koncern Westinghouse szacuje, że polski, lokalny wkład w budowę 6 reaktorów AP1000 znacząco przekroczy 50 proc. Jak powiedział PAP wiceprezes Westinghouse David Durham, w razie wyboru amerykańskiej oferty przez polski rząd, prace mogłyby ruszyć bardzo szybko.
- Reklama -

REKLAMA