Buda: fotowoltaika i farmy wiatrowe to branże, które będą się rozwijały bardzo dynamiczne

Zobacz

- Reklama -

Wiceminister, podczas dyskusji na temat wpływu technologii na tzw. zieloną rewolucję, wskazał, że ograniczenie emisji C02, wynikające z realizacji założeń Zielonego Ładu, przełoży się na dynamikę rozwoju branż w Polsce. Powiedział też, że efekty dekarbonizacji będą intensywnie analizowane i łagodzone.

Buda zaznaczył, że będą branże, które w najbliższych latach czeka szybki rozwój. „Na pewno fotowoltaika czy farmy wiatrowe to branże, które będą się rozwijały bardzo dynamiczne” – wymienił. Dodał, że firmy związane z OZE generalnie czeka znaczące przyśpieszenie. Wyjaśnił, że chodzi tu zarówno o wykonawców, podwykonawców, obsługę sprzętu jak i serwis.

Wiceminister zapewnił, że transformacja energetyczna została mocno zaakcentowana w Krajowym Planie Odbudowy. „Mamy świadomość, że kwota, którą otrzymamy z europejskiego Funduszu Odbudowy musi być zwielokrotniona, a wprowadzenie zeroemisyjności to praca na kilka dekad” – powiedział.

Z kolei uczestniczący w dyskusji wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego Adam Ogrodnik zauważył, że choć w Polsce nie będzie już raczej nowych inwestycji w energetykę konwencjonalną, to „istniejące bloki energetyczne muszą być modernizowane, muszą zapewnić stabilność energetyczną Polski, do czasu, gdy nie wejdziemy w nowe technologie”. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -