Buda: gros inwestycji planowanych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych

- Reklama -

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. W pierwszej edycji programu do samorządów trafi ponad 23 mld zł.

Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów, która pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii i pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Resort wskazał, że samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Te inwestycje poprawią warunki życia Polaków – wskazano.

Jak podano, zgodnie z przyjętym regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy KPRM. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania. Członkiem kapituły oceniającej projekty był m.in. wiceminister Buda.

„Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów” – powiedział Buda.

Dodał, że gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. „Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych” – zaznaczył wiceminister.

Podał przykład Łodzi, która w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład będzie mogła zrealizować inwestycje na ok. 80 mln zł. „Przykładowo dojazd do drogi ekspresowej numer 14, która jest dziś w budowie, droga Pomorska czy ulica Mileszki – to są najgorsze drogi w Łodzi z punktu widzenia ich jakości. Z pieniędzy skorzystają również gminy ościenne Łodzi” – zaznaczył Buda. (PAP)

kmz/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -