Buda: nie sądzę, by były jakieś złośliwości ze strony KE i chęć zablokowania środków z KPO

Udostępnij

Buda pytany w TVP Info, kiedy Polska dostanie pieniądze z KPO, odparł, że decyzje w tej sprawie leżą po stronie Komisji Europejskiej. “Pierwsze decyzje mamy za sobą, zatwierdzenie KPO na poziomie politycznym – Rady i urzędniczym – KE. Na razie wygląda to dobrze. Ostatecznie musimy zawrzeć umowę, złożyć wniosek, rozliczyć pierwsze płatności. Wtedy będziemy wiedzieli, jakie jest nastawienie Komisji co do płatności” – stwierdził minister rozwoju.

“Nie sądzę, by były jakieś złośliwości i chęć zablokowania tych środków co do zasady” – dodał.

Odnosząc się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej, która pod koniec czerwca oceniła, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w polskim KPO, Buda zauważył, że w Komisji Europejskiej są osoby o różnych poglądach. “Są osoby, które są bardzo radykalne i nawet takie, które nam nienajlepiej życzą. Na szczęście komisarz Jourova w tej sprawie nie rozstrzyga” – powiedział szef MRiT.

Dopytywany o możliwy termin, kiedy środki z KPO popłyną do Polski, zaznaczył, że Fundusz Odbudowy oraz cała procedura z nim związana są zupełnie nowe, a KE zarządza tym procesem w sposób powolny, “apteczny”.

“Mamy negocjowanie umowy. Po zatwierdzeniu decyzji jest umowa. Tylko cztery kraje członkowskie zawarły już tę umowę. To nie jest jakaś złośliwość w stosunku do Polski. Niemcy mają więcej kamieni milowych niż Polska. Hiszpania próbuje zmieniać kamienie milowe, które wcześniej miała. To jest normalna specyfika tego instrumentu, który został skonstruowany w sposób nazbyt skomplikowany” – ocenił Waldemar Buda.

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy na początku czerwca.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

CPK kieruje do konsultacji koncepcję rozwoju Portu Solidarność

Spółka CPK skierowała do konsultacji z samorządami Plan Generalny, czyli koncepcję rozwoju Portu Solidarność do 2060 roku – poinformował we wtorek rzecznik prasowy spółki CPK Konrad Majszyk. Lotnisko, według planów, ma mieć trzy równolegle drogi startowe i obsługiwać rocznie nawet 65 mln pasażerów.

Ropa w poniedziałek po południu drożała

W poniedziałek po południu ropa naftowa Brent drożała o blisko 1 proc., do ok. 87 dol. za baryłkę. Drożała także amerykańska ropa WTI, która kosztowała blisko 80 dol. za baryłkę.
- Reklama -

REKLAMA