Buda: z końcem wakacji zrobimy przegląd banków, które dołączyły do programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Udostępnij

26 maja weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wprowadzająca możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z gwarancją BGK, wynoszącą nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt (Mieszkanie bez wkładu własnego). Przepisy przewidują też możliwość skorzystania z tzw. spłaty rodzinnej, czyli spłaty przez BGK części kredytu w przypadku urodzenia się kredytobiorcy kolejnego dziecka.

Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych mogą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Umowy podpisało osiem banków. Na razie jeden wprowadził kredyt z gwarancją BGK do swojej oferty.

Minister rozwoju, pytany, czy banki są zainteresowane wprowadzeniem “kredytu bez wkładu własnego” do swojej oferty, przekazał, że z końcem wakacji resort zrobi “przegląd banków, które weszły w ten projekt”. “Nie możemy nikogo zmusić, ale zachęcamy i BGK również mobilizujemy, by w tym programie uczestniczył” – powiedział Buda. “Jeśli okaże się, że ta oferta banków i wejście w program będą cały czas ograniczone, będziemy podejmowali kolejne działania” – oświadczył.

“Liczymy, że banki poprzez to, że muszą dostosować swoje systemy, dostosować ofertę przygotowują się w okresie wakacyjnym, kiedy jest mniejsze zainteresowanie kredytami, a od września będą już taką ofertę posiadały” – dodał Buda.

Pytany, o zapowiadane zmiany przepisów, które mają poszerzyć grupę potencjalnych odbiorców programu, minister poinformował, że projekt jest już gotowy. “Myślę, że dołączymy go do innego procesu legislacyjnego, który już jest w toku” – powiedział. Dodał, że zmiany zostaną na pewno wprowadzone w zakładanym terminie.

W maju ministerstwo informowało, że zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. Chodzi o podniesienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu, usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji (obecnie 10 proc. wartości nieruchomości) i umożliwienie skorzystania ze spłaty rodzinnej osobom, które zaciągną kredyt z wkładem własnym równym 20 proc. wartości nieruchomości, a którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się kolejne dziecko.

Resort chce też objąć spłatami rodzinnymi osoby, które zaciągną kredyty o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Fatalne wyniki badania. Tylko 11 proc. ofiar mobbingu zgłosiłaby problem swoim przełożonym

Najnowszy sondaż pokazuje, że co trzeci pracownik w Polsce...

Czy studentów czeka kolejny zdalny rok akademicki? Czarnek przewiduje, że nie

Zapewniam rektorów uczelni, że ceny energii będą wyższe, ale nie wielokrotnie; uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa, nad tym pracujemy - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.
- Reklama -

REKLAMA