Budimex chce być współinwestorem „zielonych” projektów, w tym offshore

- Reklama -

„Budimex na pewno będzie aktywnie uczestniczyć w rewolucji energetycznej w kraju, po pierwsze jako wykonawca, ale chcielibyśmy też być współinwestorem +zielonych+ projektów” – powiedział PAP Biznes Świecki w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spółka planuje wziąć udział w przetargach w ramach budowy morskich farm wiatrowych. Chciałaby się też jednak zaangażować w offshore kapitałowo.

„W projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku rozpoczynają się postępowania przetargowe. Spróbujemy zaistnieć w przetargach na części lądowe” – powiedział dyrektor.

„Chcielibyśmy się zaangażować w offshore w łańcuchu wykonawczym, ale i kapitałowo” – dodał.

Jak poinformował, spółka byłaby zainteresowana udziałem mniejszościowym w projekcie.

„Nie ma nas w pierwszej fazie rozdanych koncesji na morską energetykę wiatrową o mocy 5,9 GW. Chcielibyśmy jednak być współinwestorem w drugiej fazie projektów offshore, interesowałby nas udział mniejszościowy. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że moglibyśmy wejść kapitałowo do projektu o mocy 1 GW z udziałem 20-30 proc. Pozycja finansowa Budimeksu jest zdrowa, jesteśmy spółką dywidendową, możemy się zaangażować kapitałowo w offshore” – powiedział Świecki.

„Prowadzimy rozmowy w tej sprawie z potencjalnymi inwestorami offshore. Uważam, że wartość dodana dla nich byłaby bardzo duża ze względu na nasze kompetencje związane np. z zakupami, z pozwoleniami środowiskowymi czy na budowę. Realizujemy też wszelkiego typu inwestycje związane z wyprowadzaniem mocy z elektrowni, związane z infrastrukturą drogową czy portową” – dodał.

Budimex jest też gotów współfinansować projekty w innych obszarach odnawialnych źródeł energii.

„Rozglądamy się na rynku fotowoltaicznym, jesteśmy gotowi zaangażować się kapitałowo czy wykonawczo. Rynek PV jest jednak mocno przegrzany. Z kolei ciekawych projektów wiatrowych na lądzie nie ma” – powiedział dyrektor.

„Potencjalnie atrakcyjnym rynkiem dla nas jest ciepłownictwo w związku z europejskim planem +Fit for 55+. Widzimy się zarówno jako wykonawca, jak i współinwestor. Chcielibyśmy tworzyć spółki celowe z klientami publicznymi czy prywatnymi, współfinansując inwestycje. Mamy projekt, gdzie spółka-córka rozwija z Ciechem projekt produkcji pary z odpadów na potrzeby zakładów Ciechu” – dodał Świecki.

Budimex chce też uczestniczyć w rynku pomp ciepła czy magazynów energii.

„Interesują nas również projekty infrastrukturalne: sieci dystrybucyjne, przesyłowe, sieci gazowe. Mamy kompetencje – jesteśmy wykonawcą interkonektora gazowego ze Słowacją, przez Bieszczady, realizujemy kontrakt 120 km w ramach Baltic Pipe. Widać jednak,że przetargi w Gaz-Systemie zwolniły, potrzeby są większe” – powiedział Świecki.

Spółka zakłada, że 2021 rok skończy z realizacją kontraktów na poziomie 750 mln zł w dywizji energetyki i przemysłu.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ pr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -